İşsizken Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İşsizken Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İşsizlik, insanlarda hayatları boyunca karşılaşabilecekleri en stresli olaylar listesinde ilk on maddenin içinde yer alır ve oldukça zorlu bir dönemi kapsar. Burada bahsettiğimiz stresin sonucu olarak ortaya hem duygusal hem de fiziksel birtakım problemler çıkar. Bunlar oldukça normal sonuçlardır. Çünkü kişinin hayatı tamamen değişir, yaşam koşulları zorlaşır, kısıntılar yapması ve alışık olduğu hayatın keyiflerinin bazılarından feragat etmesi gerekir. Eğer kişi bu gibi durumlarla başa çıkmanın bir yolunu bulamazsa, hiç de hoş olmayan problemlerle karşılaşır ve hayatı gitgide daha fazla zorlaşır. Eğer siz de işsiz kaldıysanız ve stres altındaysanız aşağıda sizler için hazırladığımız maddelere mutlaka göz adın ve bu stresin yaratacağı ruhsal ve fiziksel problemlerden kurtulun.

Farkındalığınızı arttırın. Tam olarak nasıl bir durumun içinde olduğunuzun farkına varın. İnsanlar günde ortalama 1400 karar alırlar ve bu kararların çoğu işlerle ilgilidir. Bu nedenle işsiz kalındığı zaman alınacak kararlarda değişiklikler oluşur. Bu gibi durumlarda boşlukta kalmamak için aklınızı meşgul edecek başka şeylere yönelin ya da var olan durumu farklı şekillerde ve pozitif olarak algılamaya çalışın.

Artık hiçbir şeyin kolay olmadığını kabullenin. Finansal açıdan yaşayacağınız problemlerin yanı sıra ailenizle de birtakım problemler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle durumu reddetmek yerine kabullenin ve ailenizle birlikte iyi bir değerlendirmeden geçirin. Nasıl üstesinden geleceğinizi düşünün. Çoğu kişi bu tip problemlerle yüzleşmek yerine üstünü kapatmaya çalışır, ancak bu hiç de sağlıklı değildir ve mutlaka bir şekilde yüzeye çıkar.

İşsizliğin yaratacağı stresi ortadan kaldırmak ya da en baştan engellemek için, yukarıda bahsettiğimiz farkındalık ve değerlendirme adımlarını geçtikten sonra, stresi nasıl yeneceğinizle ilgili seminerlere katılın. Ancak bu seminerde öğrendiklerinizi uygulamadan başarılı olamayacağınız için mutlaka edindiğiniz bilgileri gerçeğe dönüştürün. Bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Spor, yoga, resim gibi birtakım aktivitelere katılın. Bu aktivitelerle kendinizi iyi hissedecek ve işsizliğinizi unutacaksınız. Bunlar gerek ruhsal gerekse fiziksel açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaklardır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın