İşsizlik Süresi Boyunca Yapılması Gerekenler

İşsizlik Süresi Boyunca Yapılması Gerekenler

Siz de hızla büyüyen işsizler sınıfına dahil mi oldunuz? Eğer öyleyse zor bir dönemden geçiyorsunuz demektir. Normalde olsa asla reddedemeyeceğiniz kadar çok boş zamanınızın olacağı bu dönem boyunca dikkatli olmanız gerekir. İşsizliğin vereceği şok duygusal travmalara dahi yol açabilir. Bu nedenle boş zamanınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Öncelikle mutlaka bir an önce iş aramaya başlayın. Bu size duygusal bakımdan da destek olacaktır. Ancak iş aramakla kalmayın bir yandan da aşağıda sizler için hazırladığımız listeye bir göz atın ve yazanları bir an önce uygulamaya başlayın. Bu listede yaşamınız normal standartlarına gelene kadar yapmanız gerekenlerle ilgili birtakım ipuçları bulacaksınız.

Kendinize ya da biriyle birlikteyseniz birbirinize karşı nazik olun: Eğer tek başınıza yaşıyorsanız kendinize karşı nazik olmayı öğrenin. Unutmayın elinizde olmayan bir durumla karşı karşıyasınız. Bu nedenle kendinizi suçlamayın ve eski işinizi geride bırakıp yeni işlere yelken açın. Eğer beraber olduğunuz biri varsa birbirinize karşı nazik davranın. Sıkıntılarınızı ve stresinizin hıncını karşınızdaki kişiden çıkarmayın. Birbirinizi destekleyin ve kırıcı sözler söylemekten kaçının. Unutmayın, bu gibi zamanlar çiftlerin birbirlerine en çok ihtiyaç duydukları zamanlardır.

Gününüzü nasıl geçireceğinizi önceden belirleyin: Tüm bu boş zaman boyunca uyuklayarak ya da televizyon izleyerek tembellik yapmayın. Her zaman olduğu gibi erkenden kalkın, duşunuzu alın ve normal rutinlerinizi izleyin. Günlük planınızı hiç aksatmadan yerine getirin.

Egzersiz yapın: Bu kadar çok boş zamanınız varken spor yapmayı da ihmal etmeyin. Böylece kendinize sağlıklı bir program hazırlayabilir, evde oturmanın yaratacağı kiloları da engelleyebilirsiniz. Bu size hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi gelecektir.

Çekingen olmayın: Çoğu insan için, işsizken sosyalleşmek zordur. ‘Ne iş yapıyorsunuz’ şeklinde gelecek o korkunç soruyla yüzleşmek pek de kolay değildir. Ancak kendinize güvenin ve bu durumun sizin elinizde olmadığını kendinize hatırlatarak sosyalleşmeye devam edin. Bu şekilde işsizlik sürecini daha kolay atlatırsınız. Ancak bunu yaparken harcamalarınıza dikkat edin ve kesinlikle aşırıya kaçmayın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın