isvec-masaji-nedir

İsveç Masajı Nedir?

İsveç masajı, günümüzde masaj dendiğinde birçoğumuzun aklına gelen tekniktir. Batı dünyasında en yaygın ve en çok bilinen masaj türü olan İsveç masajının ana amacı, vücuttaki kasları gevşetmek ve rahatlatmaktır. İsveç masajı spor masajı, aromaterapi ve derin doku masajı gibi popüler Batı masajı tekniklerinin de temelini oluşturur. Aynı zamanda, ilk kez masaj yaptıranlar için de önerilen masaj türüdür. Peki İsveç masajının diğer masajlardan ne farkı var? Nasıl yapılır? Adını nereden alır?

İsveç Masajının Özellikleri

 • Asya kökenli masaj teknikleri enerji noktalarına ve meridyen hattına odaklanırken, İsveç masajı Batı anlayışındaki anatomi ve fizyoloji bilgilerine dayalı teknikler içerir. Beş farklı teknik ile her bir kas grubunu ele alır. Bu tekniklerin temel hedefi kasların ve dokuların derinlemesine rahatlatılmasıdır.
 • İsveç masajı sırasında aynı yöne doğru baskı yapılarak kanın kalbe dönmesi, böylece kan dolaşımının hızlandırılması hedeflenir.
 • İsveç masajı sırasında masaj terapisti vücudunuz üzerinde parmakları, elleri, ön kolu ve dirsekleri ile baskı uygular.
 • Seans sırasında vücuttaki ana kas gruplarının büyük çoğunluğu üzerinde çalışılır.
 • Standart bir İsveç masajı seansı 30 ila 60 dakika sürer.
 • İsveç masajı genellikle masaj yağları ile yapılır.

İsveç Masajının Faydaları

 • İsveç masajı kan dolaşımını iyileştirerek kandaki oksijen seviyesini artırır. Bu sayede çok daha enerjik hissedersiniz.
 • Lenf sistemini uyararak toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırır.
 • Stresi azaltır ve sinir sistemini sakinleştirir. Ana amacı vücudu rahatlatmak olan İsveç masajının anksiyeteyi azaltarak depresyona iyi geldiği de bilinir. New York Times gazetesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 45 dakika boyunca İsveç masajı yaptıran kişilerin bedenindeki stres hormonu kortizolun seviyelerinde ciddi oranda azalma gözlenmiştir.
 • Vücuttaki gerilimi alarak esnekliği artırır.
 • Ağrıları azaltır. Kas krampları ve spazm olan bölgelere odaklı bir İsveç masajı bu şikâyetleri ortadan kaldırabilir. İsveç masajı aynı zamanda artrit ve siyatik ağrılarına iyi gelir.
 • Klinik araştırmalara göre, İsveç masajı bel ağrısına da iyi gelir.
 • İsveç masajı kas ağrılarını hafifletmesi ve stresi azaltması nedeniyle uyku kalitesini artırır.
 • Beyaz kan hücrelerini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını düzenlemesi ve toksinlerin atılmasını hızlandırması sayesinde cildi güzelleştirir.

Adı Neden İsveç Masajı?

İsveç masajı tekniği esasında bizzat İsveç de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde ‘klasik masaj’ olarak bilinir. Zira İsveç’e özgü bir masaj yöntemi değildir. Bu tekniği 19’uncu yüzyılın ortalarında bugün bildiğimiz haliyle sistematize eden ve vücut üzerindeki baskı hareketlerine Fransızca isimlerini veren kişi, Hollandalı doktor Johan Georg Mezger’dir. Bu yöntemin ‘İsveç masajı’ diye anılmasının sebebi ise 19’uncu yüzyılın başında İsveçli fizyolog Per Henrik Ling tarafından geliştirilen ‘Medikal Jimnastik’ sistemi üzerine inşa edilmesidir.

Ling, ağrıyan kasları rahatlatmak, esnekliği artırmak ve genel olarak sağlığı iyileştirmek amacıyla Çin jimnastiğini Batı tıbbının teknikleriyle bir araya getirmişti. Ling’in teorileri ise Mezger tarafından geliştirildi, sistematize edildi ve yaygınlaştırıldı. Ancak tekniği mevcut haline getiren kişi Mezger olsa da, Ling’in ülkesi İsveç’in adıyla anılır oldu.

İsveç Masajı Nasıl Yapılır, Ne Beklemeli?

Genellikle 30 ila 60 dakika kadar süren İsveç masajına omurga nötr pozisyonda duracak şekilde yüz üstü yatarak başlanır. Masaj yapılacak kişi yumuşak bir masaj masasına yatar. Üzeri havlu veya çarşaf ile örtülür.

Masaj terapisti çoğunlukla sırttan başlar. Sırt bölgesinde İsveç masajının beş farklı tekniğini uyguladıktan sonra bacakların arka bölümleri üzerinde çalışmaya başlar.

Sonrasında masaj yapılan kişinin sırt üstü yatacak şekilde dönmesi istenir ve masaj terapisti bacakların ön tarafları, kollar ve omuzlara aynı şekilde masaj yapar. Bazı terapistler kendi stil ve tekniklerine göre bu klasik sıralamayı değiştirebilir.

İsveç Masajı ile İlgi Videolar

Eğer belirli bir yerinizdeki ağrı için masaj yaptırıyorsanız, seans başlamadan bu ayrıntıyı masaj terapisti ile paylaşmanız tavsiye edilir.

İsveç Masajında Hangi Teknikler Kullanılır?

Klasik masajda sertleşen dokuları yumuşatmak, kişiyi rahatlatmak ve esnekliği artırmak için beş ayrı yöntem kullanılır. Ellerin kullanılma biçimi ve vücuda uygulanan baskının şekli üzerinde yapılan bu kombinasyonlar, farklı kas gruplarını manipüle edebilmek ve farklı sorunları ele almak için geliştirilmiştir.

Öfleraj (Sıvazlama): Klasik masaj, yani İsveç masajı öflerajla başlar ve yine bu teknikle bitirilir. Öfleraj sırasında ellerin kaymasını sağlamak için kokulu veya kokusuz yağ kullanılır. Kasları ısıtarak kalbe doğru kan akışının hızlandırılması ve vücuda baskı yaparak rahatlama sağlanması amaçlanır. Sıvazlama, uygulandığı bölgeye göre tek veya çift elle, avuç içleriyle, parmaklarla veya el sırtıyla yapılabilir. Başlangıç noktasına dönüş esnasında, yani kalpten ters yöne doğru hareket sırasında basınç azaltılır.

Petrisaj (Yoğurma): Hamur yoğurmaya benzeyen petrisaj esnasında kas doğrudan ele alınır, yoğurma hareketi ile sıkıştırılır ve esnetilir. Petrisaj tek veya iki elle uygulanabilir, kasların bu şekilde sıkıştırılmasıyla kısalmış dokuların esnemesi sağlanır, yapışık dokular açılır. Bu sayede kan dolaşımının hızlandırılmasıyla dokuların içindeki toksinlerin uzaklaştırılması da hedeflenir.

Friksiyon: Bu teknik, vücudun belirli bölgeleri üzerinde baş parmaklar, avuç içleri veya elin tamamı ile basınç uygulayarak yapılan dairesel hareketlerden oluşur. Sertleşmiş deri dokularında etkilidir; halk arasında ‘kulunç’ olarak bilinen, kas içindeki fibrokistik nodüllerin dağıtılmasını sağlar. Ancak ağrılı bir uygulamadır ve kas içinde kanamalara yol açabilir. Sırt masajı sırasında friksiyon genellikle gerginliğin daha yoğun olduğu kürek kemiği ve çevresinde uygulanır. Kullanılan basınç sık fakat dokunun yapısına zarar verecek derecede ağır olmamalıdır. Sonrasında, uygulandığı bölgedeki dokunun hareket yeteneğinin artırılması hedeflenir.

Vibrasyon (Titreşim): Bu yöntem kaslarda meydana gelen kasılma ve spazmların çözülmesini amaçlar. Küçük kas gruplarını rahatlatmak için kullanılır. Parmak uçlarıyla çok kısa frekanslar oluşturulur ve bu frekansın dokuya aktarılması sağlanır. Bu tekniğin ağrı azaltma özelliği de vardır.

Tapotement: Masaj yapılan kişiye enerji sağlamayı hedefleyen bu tekniğin uyarıcı özelliği vardır. Ritmik hareketlerle uygulanır. Tapotement tekniği kendi içinde üç çeşide ayrılır:

Doğrama: Masaj terapisti ellerinin kenarlarını kullanarak kesme/doğrama benzeri hareketlerle vücuda basınç uygular.

Yumruklama: Eller yumruk haline getirilir ve masajı yaptıran kişi küçük yumruklarla uyarılır. Tapotement yönteminin bu türü çoğunlukla kalça ve bacak bölgesinde uygulanır.

Kupalama: Eller kupa haline getirilir ve masaj yapılan bölgeye ritmik, hızlı hareketlerle vurulur.

Masaj Terapistine Hangi Bilgileri Vermem Gerekiyor?

Herhangi bir masaj öncesinde, masaj terapistine vücudunuzun hangi noktalarında gerginlik ve ağrı hissettiğiniz, hamile olup olmadığınız ve ağrı eşiğiniz konusunda bilgi vermeniz tavsiye edilir. Masajı fazla hafif veya sert bulmanız halinde de terapist ile konuşmalısınız.

Ne Zaman Masaj Yaptırılmaz?

Eğer ateşiniz varsa, vücudunuzun herhangi bir yerinde enflamasyon bulunuyorsa veya kemik erimesi yaşıyorsanız masaj yaptırmanız tavsiye edilmez.

İsveç Masajından Sonra Ne Yapmalısınız?

Lenf sistemini uyaran İsveç masajının vücut üzerinde detoks etkisi vardır. Bu etkiyi artırmak için masajdan sonraki 24 saat içinde kafein, nikotin ve alkolden kaçınmanız önerilir. Böylelikle masajın sağladığı rahatlama etkisinin süresini uzatabilirsiniz. Aynı zamanda, sonraki 24 saat içinde ağır egzersiz yapmamanız ve uyarılan dokularınızın kan dolaşımı ile iyileşmesine izin vermek için dinlenmeniz tavsiye edilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın