Kabe Samanı

Kabe Samanı

Latincesi Chrysopogon zizanioides olan ve İngilizce’de vetiver olarak bilinen kabe samanı aslında Hindistan kökenli bir bitkidir. Uzun ömürlü bitkiler arasında yer alan ve Poaceae ailesinden olan kabe samanı 1.5 metre uzunluğa kadar büyüyebilmektedir. Kabe samanı kökünden elde edilen yağ kozmetik ürünlerde kullanılmakta.

Ayrıca derin kökleri ile erozyon kontrolü yapılan bölgelerde korunma amaçlı olarak ekilmekte. Bitkinin lifli yapısı el işi ürünler ve halat yapımı için tercih edilen bir ürün olmasını sağlıyor.

Kabe samanı günümüzde parfüm sektöründe üretilen tüm ürünlerin yaklaşık olarak %90’nında kullanılmakta. Sadece bu alanda kullanılan kabe samanı yılda 250 tonu buluyor. Sektörde bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ile parfüm içeriklerini sabitleştirici özelliği taşıması.

Her ne kadar anavatanı Hindistan olsa da kabe samanı günümüzde en çok Haiti’de yetiştirilmekte. Kabe samanı yağı içinde sitrus aroması, koku veren furfurol, antiseptik özellikleri olan bir sıvı olan benzoik asit dahil olmak üzere 100 aşkın bileşen bulunuyor.

Kabe Samanı faydaları ya da alternatif ürün olarak sağlık amaçlı kullanım alanları arasında ağrıları hafifletici ve kasılmaları azaltan bir yağ olarak kullanılması ilk sırada geliyor.

Gebelikte kullanım için bir doktora danışmalısınız.

Yağı sadece harici olarak kullanılabiliyor.

Referanslar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın