Kabızlık Mide Ağrısı Yapar mı?

Kabızlık Mide Ağrısı Yapar mı?

Kabızlık, genellikle mide ağrısına neden olurken, mide ağrısı kabızlık dışında görülüyorsa apandisit ya da bağırsak tıkanıklığı gibi daha ciddi durumlara işaret ediyor olabilir. Mide ağrısının kabızlık nedeniyle mi yoksa başka rahatsızlıkların sonucu olarak mı ortaya çıktığını belirlemek için belirtilerin izlenmesi gerekir.

Kabızlığın Belirtileri

Kabızlığın belirtileri arasında, haftada 3 kez veya daha az tuvalete çıkma, dışkının kuru ve katı olması, tuvalete çıkmada zorlanma, alt karın bölgesinde ve rektumda basınç hissi, midede doluluk hissi ve yemeklerden sonra daha yoğun olmak üzere gün içinde yaşanan mide ağrısını sayabiliriz. Eğer mide ağrısı diğer belirtilerden bağımsız olarak görülüyorsa sindirim sisteminde veya diğer organlarda yaşanan başka sorunların belirtisi olabilir.

Kabızlık Nedeniyle Oluşan Mide Ağrısı

Kabızlık yüzünden meydana gelen mide ağrısının tam yerini göstermek genellikle zordur. Ağrı mide boyunca hareket edip yer değiştirebilir veya genel bir ağrıya dönüşebilir. Ağrının geçmesi kabızlığın geçmesine ve bağırsakların boşaltılmasına bağlıdır. Tuvalete çıktıktan sonra ağrılar kesilecektir.

Ağrılar genellikle kramplar olarak görülmekle birlikte donuk ve sabit ağrılar olarak yaşanabilir. Bazen şiddetli ağrılar sırt bölgesine vurabilir.

Tedavi

Kabızlığın tedavisi, birlikte ortaya çıkan mide ağrısının da tedavisini sağlayacaktır. Doktorunuz sindirim sistemini zorlayan gıdalardan kaçınmanızı, daha az şeker, kafein tüketmenizi tavsiye edebilir. Bağırsak hareketini hızlandıracak ve tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak müshil ilaçları reçete edebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

2-3 günden uzun süren, alınan müshil ilaçlarıyla geçmeyen, şiddetlenen kabızlık ve mide ağrısı için doktora gidilmesi gerekebilir. Eğer mide ağrısıyla birlikte mide bulantısı, kusma, dışkıda kan, beklenmeyen kilo kaybı görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın