Kadınlar Günde Kaç Kalori Yakar?

Kadınlar Günde Kaç Kalori Yakar?

Erkeklere oranla daha fazla yağ ve daha düşük kas yüzdesine sahip kadınlar, gün boyu daha az kaloriye ihtiyaç duyar ve doğru orantılı olarak daha az kalori yakar. Bir kadının günlük olarak yaktığı kaloriyi tam olarak belirleyebilmek için metabolizma hızının, yaşının, kilosunun, boyunun ve gün boyu yaptığı aktivite oranının bilinmesi gerekir. Yaklaşık olarak bir rakam vermek gerekirse bir kadın günde 1800 ile 2200 kalori yakar.

İlerleyen yaşlarda enerji ihtiyacı, metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte düşer. 50’li yaşlardan sonra alınması gereken kalori miktarı ve gün boyu yakılan kalori azalır. Ancak orta derecede aktif, 30-50 yaşları arasında bir kadının vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için günde yaklaşık 1800-2200 kalori alması gerekir.

Hareket oranı arttıkça yakılan ve alınması gereken kalori miktarları da artar. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ekstra egzersizlerle yakılan kaloriyi aldığınız kalorinin altında tutarak bunu başarabilirsiniz.

Her gün vücudun çalışması için gereken enerjiyi beslenme yoluyla tam olarak alırsanız kilonuzu korursunuz. Yakılan kaloriden daha fazla kalori tüketmek kilo almaya, daha azı ise kilo vermenize neden olur.

Kişiden kişiye değişen “bazal metabolizma hızı” vücudun dinlenir haldeyken ihtiyaç duyduğu kalori/enerji miktarıdır. Bir eczanede ölçtürebileceğiniz metabolizma hızına günlük aktiviteyle yaktığınız kalori miktarını ekleyerek almanız gereken kaloriyi tam olarak hesaplayabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın