Kadınlar İçin En İyi Vitamin Takviyeleri

Kadınlar İçin En İyi Vitamin Takviyeleri

Sadece kadınlar için değil erkekler ve çocuklar içinde vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, sağlıklı bir yaşam için vitaminlerin önemi büyük. Günümüzde kaotik şehir hayatında ve kendimize yeterli vakit ayıramadığımız çalışma hayatının bir sonucu olarak beslenme ile bazen bu vitaminlerin tamamını almamız mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda vitamin takviyeleri ile eksikliği tamamlamamız mümkün. Uzmanlar tarafından kadınlar için en iyi vitaminler arasında D vitamini, C vitamini, B vitaminleri, kalsiyum ve folik asit gösterilmekte.

Eğer dengeli bir beslenme programı uyguluyorsanız vitamin takviyesine ihtiyacınız olmadan sizin için gerekli tüm mineral ve vitaminleri besinler yoluyla alabilirsiniz. Burada önemli olan doğru gıdaları seçerek ne kadar tüketmeniz gerektiğini belirlemek. Bazı kadınlar için vitamin ihtiyacı belirli dönemlerde farklılık gösterebilmekte. Örneğin gebelik döneminde, ağır kanamalı adet dönemlerinde, menopoz sonrası dönemlerde ihtiyaç duyulan vitamin değerleri değişebilmektedir.

Daha ileri yaşlardaki kadınlarda, özellikle yeteri kadar güneşe çıkmayanlarda D vitamini eksikliği oluşabilmektedir. Yaşadığınız bölgede gün ışığı azsa ya da çalışma hayatınız nedeniyle güneşe çıkamıyorsanız D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. D vitamini düzenli olarak alındığında osteoporoza karşı koruma veya en azından osteoporozu yavaşlatma imkanı sağlamakta.

Menopoz sonrası östrojen salgılanması durduğu için bu dönemdeki kadınların osteoporoza yakalanma riski yükselmektedir. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemine destek olarak romatizma, multipl skleroz (MS), kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerinden korunma sağlamakta.

C vitamini doğal olarak alındığında kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmekle beraber C vitamini desteklerinin aynı işlevi görüp görmediği henüz bilimsel olarak net değil. Bu nedenle C vitaminini destekle almak yerine limon, portakal, mandalina gibi turunçgilleri günlük olarak tüketebilir ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamininin tamamını alabilirsiniz. C vitamini diğer antioksidan vitaminler (Örneğin E vitamini) ile birlikte alındığında yaşlanmanın vücuda etkilerini önemli oranlarda azaltmaktadır.

Metabolizma için gerekli olan niyasin (niacin) (süt ve et ürünlerinde bulunur) kan dolaşımını düzenler ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ancak diğer tüm vitamin takviyelerinde olduğu gibi niyasin alımında da mutlaka bir uzmana danışmalısınız çünkü günde 1,000 mg’dan fazla niyasin alımı karaciğer sorunlarına yol açabilmektedir. E vitamini içinde aynı durum söz konusu. Antioksidan özelliği bulunan E vitamini belirli oranlarda tavsiye edilmekle birlikte fazla tüketimi kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri hangi oranlarda almanız gerektiğiniz konusunda öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.

Kadınlar için en iyi vitamin takviyeleri arasında gösterilen folik asit ise özellikle gebe kalmak isteyen kadınlarda ve hamilelerde doğum kusurlarını engellemek için önemli. Hamileliğin ilk aylarında kullanılan folik asit yeşil sebzelerde, fasulye, pirinç, makarna gibi besinlerde bulunmakta. Günlük 0.4 mg folik asit alımını önerilmekle birlikte yine her zaman olduğu gibi sizin için gerekli olan miktarı ve kullanmanız gereken dozu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın