Kahvenin Cilde Faydaları

Kahvenin Cilde Faydaları

Evet, bu yazı için araştırma yapana kadar bende kahvenin cilde herhangi bir yararı olmadığını hatta epey bir zararı olduğunu düşünüyordum. Araştırmaya başlayınca zararları konusunda pek yanılmadığımı ancak kahvenin cilde bazı yararlarını da olduğunu öğrendim. İçilen kahve vücudun susuz kalması, kalp çarpıntısı, kaygı gibi sorunlara neden olurken, kahve selülitin azaltılması, göz altı halkalarının renginin açılması için cilt üzerinde direk olarak kullanılabiliyormuş.

Cilt Kızarıklıklarına Karşı Kahve: Çeşitli cilt hastalıkları ve alerji nedeniyle oluşan cilt kızarıklıklarını hafifletmek için kahve kullanılabileceği Seul Ulusal Üniversitesi’nde 1981 yılında yapılan bir araştırmanın sonucu olarak açıklanmış. Aynı aspirin gibi iltihap önleyici özelliği bulunan kafein günümüz de iltihaplara karşı üretilen merhemler içerisinde yer alıyor.

Göz Altı Morlukları: Gözaltı morlukları genellikle genetik özelliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmakla birlikte stres, uykusuzluk, kötü beslenme gibi faktörler morluk oluşumunu arttırmaktadır. Kahve bu morlukların tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz ancak görünümlerini azaltır ve şişliği alır. Bunun için hazır kahveyi iyice ezerek toz haline getirip bir kaç damla su ekleyerek göz altlarınıza sürerek 5 dakika bekletebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise ıslak ve ılık çay poşetlerini göz altına yerleştirerek 5 dakika bekletmek.

Selülite Karşı Kahve: Sao Paulo Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada araştırmacılar kafeinin selülit görünümünü azaltmada etkili olduğunu araştırma sonuçlarında belirtmişler. Kafein içeren bakım kremleri ile selülit görünümünün %17’ye kadar azaltılabildiğini belirtilen araştırmaya katılanların %70’inde olumlu etkiler görülmüş. Bu etkiyi yakalamak için kafein içeren selülit kremlerini kullanabilir ya da hazır kahve kullanarak selülit bulunan bölgeye düzenli olarak kese yapabilirsiniz.

Fazla Kahve İçmenin Cilde Zararları

Kahvenin cilde yararları harici olarak cilt üzerinde direk olarak kullanıldığında geçerli. Gün içinde fazla kahve içmek ise kalp hastalıklarından kaygıya ve strese kadar pek çok sağlık problemine neden olabiliyor.

Tanin: Kahve ve çayda bulunan tanin hücre gözeneklerini bloklayarak besinlerin vücut tarafından işlenmesini engelliyor. Ayrıca tanin vücutta bulunan suyu azaltarak cildinizin zamanla sert ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir.

Karaciğer Lekeleri: Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan ve cilt üzerinde kahverengi lekeler olarak görülen karaciğer lekeleri aşırı kahve tüketenlerde daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Karaciğerde toksin birikmesine yol açan kahve organın kanı temizlemesini engelleyerek lekelere neden olabilir.

Dehidrasyon: Etkili bir idrar söktürücü olan kahve fazla tüketilirse idrar yoluyla vücuttan atılan sıvı miktarı gerekenden çok olabilir. Bunun sonucu olarak cilt kurur, elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar gibi yaşlılığın etkileri daha erken görünmeye başlayabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın