Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao ağacının yemişlerinden elde edilen yağ olan kakao yağı uzun bir raf ömrüne sahiptir ve başta çikolata olmak üzere gıda sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Yağ, antioksidan özelliği ile cilt bakım ürünleri ve diğer kozmetik ürünlerde önemli bir bileşen olarak yer alır. Nemlendiricidir, cilt yaralarının daha çabuk geçmesini sağlar ve cilde doğal bir parlaklık verir.

Nemlendirici Olarak Kakao Yağı: Kakao yağı cilde sürüldüğünde nemi kaybetmesini engelleyecek bir bariyer oluşturur ve cildin daha nemli, yumuşak kalmasını sağlar. Sadece nemin buharlaşmasını engellemez, aynı zamanda zengin E vitamini içeriği ile cildi besler. Özellikle hassas ciltleri tahriş eden nemlendirici kozmetiklerin aksine herhangi bir sentetik kimyasal yumuşatıcı içermez ve yan etkiye yol açmaz. Çok kaşınan kuru ciltlerin yumuşatılmasında kullanılabilir. Güneş yanığı sonrası aşırı kuruyan ve ağrıyan cildin tedavisi için idealdir.

Yaralara Karşı Kakao Yağı: Tahriş olmuş cildi yatıştırıcı, kuru cildi nemlendirici ve besleyici özelliği ile cilt üzerindeki yaraların tedavi sürecini hızlandırmak için kullanılabilir. Ameliyat sonrası oluşan yaralardan cilt kesiklerine kadar çeşitli cilt yaralarına sürülebilir. Yanık yaralarında da kullanılabilen kakao yağı iyileşme sürecinde oluşabilecek kaşıntıyı hafifletir ve yara bölgesini yumuşatarak ağrıları azaltır.

Çatlaklara Karşı Kakao Yağı: Hamilelik döneminde pek çok kadın cildin aşırı gerilmesi sonucu oluşan çatlaklara karşı önlem almak ister ancak her zaman kullandıkları nemlendirici kozmetiklerin bunun için uygun olup olmadığını düşünür.

Bu kozmetiklerin içinde bulunan kimyasalların teninize değmesini istemiyorsanız kakao yağı kullanabilirsiniz. Kakao yağı çatlakları geçirmez ancak oluşmasına engel olabilir.

Gün içinde çatlama ihtimali olan bölgelere sürerek cildinizi nemlendirebilirsiniz. İçeriğindeki A, B1, B2, B3, C ve E Vitaminleri ile cildiniz için mükemmel bir nemlendiricidir.

Çatlayan Dudaklar İçin Kakao Yağı: Rüzgar, kuru hava, aşırı soğuk ya da sıcak dudaklarda ince çatlaklara yol açabilir. Bu çatlakları engellemek için gün içinde az bir miktar kakao yağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Dudaklarınız kurudukça tekrar sürün.

Antioksidan Kaynağı Olan Kakao Yağı: Serbest radikaller hücrelere zarar verir ve bunlar cilt hücreleri olduğunda yaşlanmaya başlarsınız. Cildinizde kırışıklıklar oluşur ve kurur, ve normal yaşınızından daha büyük görünürsünüz. Bunu oksidasyon olarak bilinen süreç yoluyla yaparlar ve antioksidanlar bunu önleyebilir. Serbest radikalleri etkisiz hale getirirler ve cilt hücrelerinizin zarar görmesine engel olurlar. Kakao yağında farklı türde serbest radikalleri öldürebilecek birçok antioksidan yer alır.

Cilt İyileştirici Kakao Yağı: Herhangi bir garanti olmaması ile beraber kakao yağının egzema ve deri iltihabı gibi cilt problemlerine yardımcı olduğu söylenir.

Kakao Yağıyla Bronzlaşmak: Eskiden beri pek çok güneş kremi (bronzlaştırıcı olanlar) kakao yağıyla üretilmektedir. Bunun nedeni kakao yağının daha kalıcı bir bronzluk sağlarken cildi nemlendirmesidir. Ancak kakao yağının güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamadığını ve bu ışınların kırışıklıkları arttırarak cildin daha erken yaşlanmasına neden olabileceğini unutmayın. Tavsiyemiz güneşe çıkmadan önce kakao yağı yerine yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmanız.

Kakao Yağıyla Masaj: Yakın bir zamanda yapılan araştırmaya göre kakao yağı ile cilde masaj yapılması stresi hafifletebilir, bağışıklık sistemini destekleyebilir ve hatta kanseri önleyebilir.

Kakao Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Kakao yağı vücut sıcaklığında erir.
 • Kakao yağı cilt tarafından kolayca emilir ve cilde parlaklık verir.
 • Banyo suyunuza bir kaşık dolusu kakao yağı ekleyebilir, böylece lüks bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu aynı zamanda kuru, kaşınan cilde ve ağrıyan kaslara da iyi gelecektir.
 • Kakao yağı ev yapımı sabun tariflerine ekleyebileceğiniz bir malzemedir.

Kakao Yağı İle Hazırlayacağınız Maske Tarifi

İhtiyacınız olan malzemeler; yaklaşık 1 yemek kaşığı kakao yağı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı süt ve alabildiğince yulaf unu.

 • Malzemeleri bulamaç haline gelecek şekilde iyice karıştırın.
 • Maskeyi yüzünüze sürün.
 • Bu maskenin içerisinde yer alan malzemelerin besin değeri oldukça yüksek olduğu için nem verme, toparlama, güneşten zarar gören ciltleri onarma gibi özellikleri vardır.

Kakao Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

 • 1 yemek kaşığı kakao yağı yaklaşık 120 kaloridir ve yaklaşık 14 g yağ içerir. Bu yağın yarısından fazlası ise doymuş yağdır. 2000 kalorilik bir diyet baz alındığında günlük 65 gram yağ almanız önerilir. Dolayısıyla kakao yağından günlük yağ ihtiyacınızın %16’sını almış olursunuz. Bu sebeple kakao yağının aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Kakao yağı cilt ürünlerinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Bir çok kullanıcı için faydalıdır ancak bazı kişilerde ciltte döküntüler gibi alerjilere neden olabilir ( özellikle kabuklu yemişlere alerjisi olan kişilerde ). Bu döküntüler kırmızı, kuru ve küçük şişmeler halinde olabilir. Şiddetli vakalarda ise kabarma ve yanma hissi oluşabilir.
 • Kakao yağını fazla tüketmeniz cildinizde yağlanma ve sivilcelenmeye yol açabilir.
 • Hazımsızlık, hassas bebeklerde kolik, kalp problemi olanlarda göğüs ağrısı, nefes alma zorlukları, kafein sebebiyle uyuyamama hastalığı gibi ihtimaller ise diğer yan etkiler arasında sayılabilir.

Kakao yağının içinde bulunan E vitamini sadece cilde değil saçlara da faydalıdır ve kakao yağıyla cildinize olduğu gibi saçlarınıza da bakım yapabilirsiniz. Kakao yağının saça faydaları yazımızda yağı saçlarınızda nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve öneri niteliğindedir. Hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

,

Kakao Yağının Cilde Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. yasemin 22 Temmuz 2014 #

  Bacak çatlaklarımla başım dert de yardımcı olun lütfen.

Bir cevap yazın