Kaligrafi İçin Gereken Malzemeler

Kaligrafi İçin Gereken Malzemeler

Kaligrafi yazı yazma sanatının çok zarif bir şeklidir. Yüzyıllar boyunca yaygın olarak kullanılan kaligrafi sanatı günümüzde tekrar eski popülerliğini yakalamaya başlamıştır. Kaligrafi eğlenceli bir hobi olabileceği gibi, para kazanmak için de bir iyi bir yol olabilir. İnsanlar düğün, parti ve diğer sosyal etkinlikler için davetiyelerini kaligrafi sanatçılarına yazdırırlar. Kaligrafi sanatı çok az malzeme gerektirmekle birlikte çok çalışma, sabır ve yetenek işidir.

Kaligrafinin Geçmişi

Kaligrafi Yunaca kökenli olan ve güzel anlamına gelen “Kalli” ve yazı anlamına gelen “Graphia” kelimelerinden oluşur. Kaligrafinin en popüler olduğu yer Amerika olmasına rağmen, Batılı, Çince ve Arapça olmak üzere üç formdan oluşur. 15. Yüzyılın ortasından bu yana baskı için kullanılan kaligrafi günümüze gelene kadar yazı biçimlerine dönüşmüştür.

Kaligrafi Malzemeleri

Kaligrafi kalemi, değiştirilebilir uçları ile satın alınabilen ve bakımı çok kolay olan bir kalemdir. Bu kalemleri büro malzemeleri satan dükkanlarda ve kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Kötü havalarda seyahat ederken kaligrafi kalemi kullanımına dikkat etmelisiniz. Çünkü hava basıncındaki değişiklikler bazen kaleminizin mürekkep kaçırmasına ve yazılarınızın dağınık olmasına neden olabilir.

Kalın kenarlı ve sert kaligrafi kalemleri küçük detay çalışmaları için en ideal kaligrafi kalemleridir. Bu kalemlere damlalıklar veya fırça ile mürekkep doldurulması gerekir. Kaligrafi kalemleri ile farklı renklerde ve boyutlarda yazılar yazabilirsiniz.

Mürekkep kartuşlarını büro malzemeleri satan dükkanlarda ve el sanatları mağazalarında bulabilirsiniz. Kaligrafide kullanılan mürekkeplerle nesiller boyu kalıcı yazılar yazabilirsiniz.

Kaligrafide Kullanılan Kağıt Türleri

Başlangıç için düz defter kağıdına denemeler yapın. Kaligrafi sanatını öğrenmek için çeşitli kaligrafi kitaplarını kullanabilir ve yazdığınız harflerin doğruluğunu (uygunluğunu) görmek için örnek kaligrafi şablonlarıyla yazınızı karşılaştırabilirsiniz. Bazen deneme yanılma ve bol uygulama kaligrafi sanatında başarılı olmak için en iyi yol olabilir.

Kaligrafi mürekkeple yazıldığı için, su bazlı bir sanat olarak da kabul edilebilir ve buna uygun kağıtlar kullanılması gerekir. Parşömenler ve suluboya kağıtları kaligrafi için en ideal kağıt seçimleridir. Beceriniz arttıkça diğer kağıt çeşitlerine de yazılar yazabilirsiniz.

Kaligrafi Kitapları

Kaligrafi öğrenmek için birçok kitap bulabilirsiniz. Kitapçılardan ve el sanatı mağazalarında kaligrafi ile ilgili kitapları satın alabilirsiniz. Birçok kaligrafi eğitim kitabi kalem, mürekkep, kullanım kılavuzu ve kağıt gibi malzemeleri içeren bir paket şeklinde satılır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın