Kaligrafi İle Rakamları Nasıl Yazabilirim?

Kaligrafi İle Rakamları Nasıl Yazabilirim?

Kaligrafi, “Güzel Yazı” anlamına gelen popüler bir yazı sanatıdır. Bir kaligrafi çalışmasını tam olarak gerçekleştirebilmek için harfleri ve rakamları kaligrafi kalemiyle doğru ve düzgün bir şekilde yazmayı öğrenmelisiniz. Kaligrafi sayılarını yazabilmenin iki farklı yolu vardır. Kaligrafi yazma sanatında sayıların yazılış şeklini aşağıda sizler için hazırladığımız ipuçlarında bulabilirsiniz:

İlk olarak “0” yazın. Kağıt üzerin kalemi koyun ve bir daire yapın. Tam olarak daireyi oluşturmak için kalemi kağıt üzerinde kesintisiz olarak hareket ettirin. Daha sonra “1” yazın. Düz aşağı doğru bir çizgi çekin. Sonra çektiğiniz bu çizginin üst kısmından sağa doğru çapraz bir çizgi çekin.

“2” rakamını yazın. 2 rakamını yazabilmek için kalemi kağıt üzerine getirin ve öncelikle kalemi sağa doğru çekerek bir yarım daire yapın ve sonra aşağıya ve sol çapraza kaleminizi çekin. “3” yazın. 3 rakamını doğru bir şekilde yapmak için kaleminizi kağıt üzerine koyun ve küçük bir yarım daire yapın. Ardından yaptığınız bu yarım daireden biraz daha büyük bir yarım daire yapın.

Sıradaki rakam 4. Kaleminizle düz aşağı doğru bir çizgi çekin, sonra çektiğiniz düz çizginin üst tarafından sağa doğru çapraz bir çizgi seçin. Çektiğiniz düz çizgi ile çapraz çizgiyi birleştirmek için yatay bir çizgi çekin. “5” rakamını yazın. Kalemi kağıdınız üzerine koyun ve kalemi sola doğru çekin ve küçük bir satır aşağı inecek şekilde düz bir çizgi çizin. Daha sonra büyük bir yarım daire yaparak rakamınızı tamamlayabilirsiniz.

“6” rakamını yazın. 6 rakamını yazmak için alta bir daire yapın ve bu dairenin sol tarafından üste yarım bir daire daha yapın. “7” rakamını yazın. Kağıt üzerine sağdan sola doğru bir çizgi çekin. Bu çizgiden aşağıya çapraz bir şekilde sola doğru bir çizgi çekin.

“8” rakamını yazın. Kağıt üzerine kaleminizi koyun ve sağa doğru bir daire yapın. Dairenin alt kısmına birleşik bir daire daha yapın. Son rakam olan “9” rakamını yazın. 9 rakamını yazmak için küçük bir daire çizin ve bu dairenin sağ tarafından sola doğru bir yarım daireden biraz daha uzun bir çizgi çizin.

Yukarıda verdiğimiz kaligrafi kalemiyle rakam yazım örnekleri en basit ve yeni başlayanlar için alıştırma yapabilecekleri rakam örnekleridir. Kaligrafi sanatında tecrübe kazandıkça kendi tarzınız doğrultusunda rakamları, harfleri dilediğiniz biçimlerde yazma özgürlüğüne sahipsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta kağıda fazla basınç uygulamamak ve yazım esnasında fazla duraksamadan mürekkebin belirli noktalarda yoğunlaşmasını engellemektir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın