Kaligrafi Kalemi Nasıl Doldurulur ve Boşaltılır?

Kaligrafi Kalemi Nasıl Doldurulur ve Boşaltılır?

Kaligrafi, yazıda farklı görünümler elde etmek için özel kalemler kullanılarak yapılan güzel yazı yazma sanatıdır. Kaligrafi kalemleri tutucu, rezervuar (hazne) ve uç olmak üzere üç ana parçadan oluşur. Kalem ucu kâğıt ile temas ederek rezervuardan gelen mürekkep ile yazı yazmayı sağlar. Rezervuar yazı yazmak için gereken mürekkebi depolayan kalem parçasıdır. Mürekkebin kalitesi ve rezervuardaki miktarı yazıların kalitesini etkileyebilir. Kaligrafi kaleminin mürekkebini doldurma ve boşaltma ile ilgili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kaligrafi kaleminin ucunu ılık suda hafif bir deterjan ile temizlemelisiniz. Su bulanık hale geldikçe, bulanık suyu temiz su ile değiştirin ve kalem ucunu durulayın. Kaligrafi kaleminin tüm parçaları kuruyana kadar bekleyin.

Kalem ucu ve rezervuarını birbirine monte edin. Eğer mürekkebin daha yavaş akmasını istiyorsanız, parmaklarınızla veya bir kerpetenle hafifçe rezervuarınızın mürekkep akımını ayarlayın. Mürekkep akışını yavaşlatmanız için kaligrafi kaleminin ucu ile rezervuarı arasındaki mesafeyi açmanız gerekir. Daha hızlı mürekkep akışı için kalem ucu ile rezervuarı birbirine yaklaştıracak şekilde rezervuarınızı kaydırın.

Temiz bir kavanozun (bebek maması kavanozu gibi küçük bir kavanoz olabilir) içine mürekkebinizi boşaltın. Böylelikle istediğiniz zamanlarda kalem ucunu kavanozda ki mürekkebe sokabilirsiniz. Mürekkebin kaleminizin rezervuarına dolması için kaleminizi bir süre kavanozun içinde bekletin. Ayrıca mürekkebi doğrudan rezervuara aktarmak için damlalık veya fırça kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için rezervuarınızın ucunu yukarı bakacak şekilde ayarlayın ve sonra fırça veya damlalıkla mürekkebi kaleminize yavaş yavaş doldurun.

Kaleminizle işiniz bittikten sonra boş bir kağıdının üzerine kağıt havlu ile kaleminizin içinde kalan mürekkebi boşaltın. Kaleminizin içinde hiç mürekkep kalmayıncaya kadar bu işlemi sürdürün. Mürekkep tamamen boşaldıktan sonra kalem ucunuzu ve rezervuarınızı temiz suda yıkayarak temizleyin.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın