Kaligrafi Sanatı Hakkında Bilgiler

Kaligrafi Sanatı Hakkında Bilgiler

Kaligrafi günümüzde hala yüksek bir sanat modeli olarak görülmektedir. Kaligrafi, “Güzel El Yazısı” olarak da adlandırılır. Kaligrafi sanatında bir mürekkeplik ve açılı metal uçlu bir kalem kullanılır. Kaligrafi herkes için uygun bir yazı sanatı değildir. Kaligrafi sanatçıları mektup yazma, düğün davetiyeleri hazırlama, logo oluşturma veya çeşitli özel işaretler ile şekilleri kağıda geçirme gibi farklı işler yaparlar. Bu yüzden kaligrafi yetenek ve bolca çalışıp deneyim kazanma gerektiren bir sanattır. Kaligrafi ile yazı yazmak, en azından kendinizi bu sanatta sınamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

Kullanmak istediğiniz kaligrafi kalemi tipine karar verin. Mürekkep hokkası bulunan geleneksel dip kaligrafi kalemleri mürekkep akışı ve hassasiyet yönleriyle diğerlerinden daha iyidir. Kaligrafi için en iyi ve kalıcı olan mürekkep, mat siyah olan çini mürekkebidir. Kartuş kalemlerin mürekkepleri kolayca değiştirebilir ve hızlı bir şekilde kaligrafiye başlanabilir ama kartuş kalemlerin kullanımı dip kalemler kadar elverişli değildir.

Kaligrafi için uçlu bir kaligrafi kalemi kullanıyorsanız, mürekkebi kalemin haznesine doldurmak için dikkatli olmalısınız. Bu tür kalemlere mürekkep doldururken küçük bir fırça ya da damlalık ile kaleme mürekkebi geçirebilirsiniz.

Kaligrafi için uygun bir kağıt kullanın. Kaligrafide diğer kalemlerin aksine daha fazla mürekkep kullanıldığı için kağıt üzerinde mürekkep dağılmaları olabilir. Bu yüzden kaligrafi için kalın ve kaliteli kağıtlar kullanılır.

Kalemi düzgün tutun. Kaligrafi kalemi ile yazı yazarken kalemi kağıt üzerinde sert bir şekilde basarak yazın. Kaligrafi kalemini tutarken mümkün olduğunca işaret parmağınızı ve başparmağınızı kullanmayın. Kaligrafi için dik oturun ve kalemi kağıda 45 derecelik bir açıyla tutarak yazın.

Uygulamaya başlamadan önce bazı kaligrafi şablonlarını inceleyin ve denemeler yapın. “C”, “Y”, “U” gibi harfler kaligrafi alıştırmaları için en iyi harflerdir. Kaligrafi kalemine alışmak için bol bol yazı yazın.

Alfabe ve numaraları yazmak için bir şablon kullanın. Kaligrafi şablonları sizin kaligrafi yazılarını nasıl yazacağınızı öğrenmenizde yardımcı olur. Her harfi ve rakamı rahat bir şekilde yazana kadar denemelere devam edin.

Çizgili bir kağıda kaligrafi kalemi ile cümleler yazın. Yazdığınız bu cümlelerde alfabenin her harfini kullanmaya özen gösterin. Kaligrafi yazımına alıştığınızı hissedene kadar cümleler yazmaya devam edin.

Çizgili bir kağıt veya satır kullanmadan uzun paragraflar yazın. Kaligrafi sanatçıları çoğunlukla çizgisiz kağıt kullanırlar. Bu yüzden çizgisiz kağıt üzerinde düz yazmaya alışmalısınız.

Kaligrafi Sanatı Hakkında Bilgiler İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. Murat Demirkan 17 Haziran 2014 #

  Merhaba,
  1- El terbiyesi denen bir şey vardır! Bu müzik aletleri içinde geçerlidir, ben bir Kaligrafi eğitimcisi olarak evinde yanlış denemeler yapan öğrencilerimin çok zor öğrendiğine tanık oluyorum. El bir kez yanlışa alıştı mı düzeltmek çok zor oluyor
  2- Kartuşa mürekkep doldurmanın en iyi yolu bir enjektör kullanmaktır.
  3- Kaligrafi kalemleri sadece metal değildir mesela bambu ağacından olanları da vardır (çok önemli değil).
  4- Kağıdın özelliğine göre içeriği farklı mürekkepler kullanılır.

  • melisa pay 11 Mayıs 2015 #

   kalemi tam olarak nasıl tutmalıyız?

 2. melisa pay 11 Mayıs 2015 #

  merhaba kaligrafi öğrenmek istiyorum bir sürü kalemim var ancak bir kurs olmadığından öğrenemiyorum önerisi olan var mı?

Bir cevap yazın