Kaligrafi Sanatını Nasıl Öğrenebilirim?

Kaligrafi Sanatını Nasıl Öğrenebilirim?

Kaligrafi sanatını öğrenmek için mükemmel (en azında belirli oranda) bir el yazısı becerisine sahip olmanız gereklidir. Bugüne kadar ortalama bir el yazınız olabilir, ama kaligrafi sanatıyla birlikte yazı yazma özelliğinizi geliştirebilirsiniz. Kaligrafi sanatını öğrenmek bir hobinizin sanat formuna dönüşmesi olarak düşünülebilir. Kaligrafi sanatını öğrenmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

Kullanacağınız kaligrafi kalemini seçerek başlayın. Kaligrafiye yeni başlayanlar için genişliği 1-2 milimetre olan kaligrafi kalemleri önerilir. Ancak kaligrafiye başlamak için önce keçeli kalemle alıştırmalar yapın. Kaligrafi kalemini kullanmayı öğrenmek için keçeli kalem ile alıştırma yapmak en iyi öğrenme yollarından birisidir. Bu tür alıştırmalar bileğinizi ve parmaklarınızı çalıştırır, kendi sitilinizi oluşturmanızda size yardımcı olur.

Çizgili kağıt kullanın. Kaligrafi sanatına yeni başladıysanız, yazılarınızın düz olması için çizgili kağıt kullanarak bol bol alıştırma yapın. Ayrıca anaokullarında yazmayı öğretmek için kullanılan geniş aralıklı çizgileri olan kağıtlardan da satın alabilirsiniz.

Kaligrafi sanatıyla neler yapmak istediğinize karar verin. Daha sonra kaligrafiye başlamak için kendinize uygun bir kalem seçin.

Kaligrafi için kendinize bir yer hazırlayın. Pratik bir şekilde kaligrafi yazıları yazabilmek için eğik bir masa üstünde çalışarak kalem kontrolünü daha kolay yapabilirsiniz. Böylelikle ince detayları yapabilmek için eliniz kaleme daha çok hakim olacaktır. Kaligrafi sanatında kalem hakimiyeti çok önemlidir.

Kaligrafi sanatını öğrenmek için kaligrafi kalemiyle bol bol alfabeyi ve rakamları yazarak alıştırmalar yapın. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, kaligrafi sanatını o kadar çabuk öğrenebilir ve el alışkanlığı kazanabilirsiniz. Bazı harfler ve rakamlar sadece sürekli tekrarlanarak ve taklit edilerek daha iyi yapılabilir. Öncelikle büyük harfleri yazın ve daha sonra küçük harflerle alıştırmalar yapın.

Eğer kaligrafi sanatı ilginizi çekiyor ve bir hobi olarak bu sanatı öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan bir kalem, bir kağıt ve bol bol alıştırma yapmaktır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın