Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kalsiyum stearat, toksik olmayan, beyaz toz formunda bir maddedir. Stearik asit’ten elde edilen kalsiyum tozu olan madde kozmetik sanayinde, plastiklerde ve ilaç üretiminde yaygın olarak plastikleştirici, stabilizör ve yüzey aktif maddesi kullanılmaktadır. Günlük yaşamda kalsiyum stearat kullanılarak üretilen, en sık karşılaştığımız ürün sabundur.

Kalsiyum stearat, stearik asit ve kalsiyum oksidin bir arada ısıtıldığında tepkimesi sonucu ortaya çıkan sentetik bir maddedir. Bu maddenin suda çözünürlüğü az olduğundan, sabun üretiminde çeşitli kimyasallarla birleştirilerek suda çözünürlüğü arttırılır. Bir diğer kullanım alanı ise gazlı saç şekillendirici spreylerdir. Bunun dışında cildi tahriş etme ve alerjik tepkimeye yol açma riski düşük olduğundan çeşitli kozmetik tozlarında, merhemlerde ve ambalajlarda kullanılır.

Kalsiyum Stearat’ın İlk Kullanımı

İlk olarak 1924 yılında hamur içindeki toz seviyesini düşürmek ve ekmek hamurunun dokusunu geliştirmek için kullanılmıştır. Bundan sonra topaklanmayı önleyen özelliği ile kozmetik sanayinde kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle Hindistan cevizi, pamuk, soya ve palmiye yağı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen stearik asit ile üretilen kalsiyum stearat bazen sığır yağından üretilebilmektedir.

, ,

Kalsiyum Stearat Nedir ve Ne İşe Yarar? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Dila Nur 27 Mayıs 2014 #

    Bende sivilce var. Onların gitmesi için ne yapmam lazım?

Bir cevap yazın