Kaplanboğan Otu Faydaları ve Zararları

Kaplanboğan Otu Faydaları ve Zararları

Kaplanboğan otu (aynı zamanda kurtboğan otu, itboğan otu, bıldırcın otu olarak da bilinen, Latincesi aconitum napellus) özellikle alternatif Çin tıbbında ve ayurvedik tedavilerde sıkça kullanılan şifalı bir bitkidir. Kullanıldığı hastalıklar arasında boğmaca, gut ve kalp hastalıkları bulunur. Ancak kaplanboğan otu mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır çünkü yanlış kullanımı ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Kaplanboğan otunun faydalarına geçmeden önce yan etkileri ve zehirlenmesi hakkında biraz daha bilgi verelim. Tedavi amaçlı kullanılan kaplanboğan otunun dozajının çok iyi ayarlanması gerekmekte çünkü fazla kullanımı kalbin durmasına yol açabilir. Kaplanboğan otu zehirlenmesi önce kalp çevresinde bulunan damarları etkiler. Göğüs ağrısı, yüksek kan basıncı, kalp atışlarının hızlanması zehirlenme belirtisi olabilir.

Ot sadece kalpte değil sindirim sisteminde de sorunlara yol açarak mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Kaplanboğan otunun bilinçsiz kullanımı sonucu yüzde hissizlik, ağız çevresinde iğne batmasına benzer ağrılar, kol ve bacaklarda güçsüzlüğe yol açabilir.

Yukarıdaki ciddi zehirlenme belirtilerinden kaçınmak için kaplanboğan otunun dozajının bir uzman kontrolünde hazırlanması gerekir. Şimdi kaplanboğan otunun kullanıldığı bazı hastalıklara bakalım.

Gut Hastalığı: Gut hastalığının belirtilerinden olan eklem ağrıları ve ayak tabanı ağrılarının hafifletilmesinde kaplanboğan otu kullanılır. Ot aynı zamanda yine eklem bölgelerinde gut hastalığı nedeniyle oluşan şişliklerin inmesine yardımcı olur.

Boğmaca: Boğmaca hastalığına karşı pek çok kişi aşılansa da solunum yollarını ciddi biçimde etkilediği için dikkatli olunması gereken bir hastalık. Kaplanboğan otu boğmacayla gelen kuru öksürüğün hafifletilmesinde kullanılabilir.

Bazı bitki uzmanları çeşitli kalp hastalıklarına karşı kaplanboğan otu kullanımı önerse de doktorlar bu gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bitkisel çözümlerin durumu daha da kötüleştirebileceğini söylemekte.

Kaplanboğan otunun kalp hastalıkları için faydası özellikle kaygı sorunu olan hastalarda stresi azaltma ve kalbe binen yükü hafifletme şeklindedir.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın