Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları

Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları

Hindistan’da yetişen, tırmanıcı bir ağaç türü olan karabiber ağacı (tembul, betel ağacı ve biber ağacı olarak da bilinir) yaprakları karın ağrısından bronşite kadar pek çok hastalığın tedavisi için kullanılıyor.

Karabiber ağacının gövdesini saran kalın, parlak yapraklar uğur getirdiğine inanıldığı için Hindistan’da pek çok kültürel törende kullanılmakta.15-20 santim büyüklüğündeki yapraklar ağacın her iki tarafından üst dallarına kadar tırmanır. Karabiber ağacının yapraklı Hindistan’da geleneksel olarak dünyanın diğer bölgelerinde ise son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı bir doğal ürün olarak kullanılıyor.

Karabiber Ağacı Yaprağının Kullanıldığı Hastalıklar

 • Karın ağrısı
 • Öksürük
 • Bronşit
 • Nefes alma zorluğu
 • Açık yaralar
 • İltihaplı yaralar
 • Çıban
 • Küçük yanıklar
 • Kan ve bağırsak parazitleri nedeniyle oluşan filaria enfestasyonu (Filaryaz)

Karabiber Ağacı Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Yapraklar öksürük, bronşit ve solunum zorluğu çeken kişilerde, yaprağın üst kısmına bir parça hardal yağı sürülüp ısıtılıp, göğüs üstüne konarak kullanılmakta. Bunu öksürük ya da solunum zorluğu hafifleyene kadar bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Küçük açık yaralar için bir kaç karabiber ağacı yaprağının suyunu yara üzerine sürdükten sonra yaprakla bandaj yapılır.

İltihaplanmış yaralar için yaranın üzerine önce hintyağı sürülür ve üzerine karabiber ağacı yaprağı sarılır.

Kan ve bağırsak parazitleri için 7-10 yaprak iyice ezildikten sonra kaynar suya atılır. 1-2 dakika beklettikten sonra biraz soğutulup içilir.

Yanıklar için yapraklardan bandaj yapılabilir.

Karabiber Ağacı Yaprağının Kullanılmaması Gereken Durumlar

Dişeti ve diş minelerine zarar verebileceği için yaprakları uzun süreli çiğnemek tavsiye edilmez. Çiğnemek dilin şişmesine ve ağız içi yaralara neden olabilir. Göz hastalıkları, hipertansiyon, tüberküloz hastaları karabiber ağacı yaprağı kullanmamalıdır. Yaprak ve tütünün birlikte tüketimi zehirlenmelere neden olabilir.

Her şifalı bitki için geçerli olan “kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız” kuralı karabiber ağacı yaprağı içinde geçerli.

, ,

Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. nimet 09 Haziran 2013 #

  Zeytinyağını ılıtıp içine karabiber koyup pişirin daha sonra sırt ve gögüs bölgesine sürüp örterek giydirin 5 dk sürmüyor öksürük kesiyor ben denedim oğlum bronşit öksürükten yatamıyordu şimdi mışıl mışıl uyuyor.

 2. Şefik 03 Haziran 2019 #

  Trt Belgesel’de Kamboçya’da TARANTULA örümceğinin ısırmasında meydana gelen zehirlenmede yanma ve siyahlaşan morarmada; ısırılan yerin üzerine sıcak suda 30 saniye bekletilip sarılarak zehrin etkisini yok etmede kullanıldığını izlemiştim. Belki de birçok zehirli hayvan sokmasında ilaç olarak kullanılabilir. Bilimde ve araştırmada çok gerideyiz çok.

Bir cevap yazın