Karaciğerde Kitle Neden Olur?

Karaciğerde Kitle Neden Olur?

Karnın sağ üst kısmında yer alan ve oldukça büyük bir organ olan karaciğerin ana görevleri kanı filtrelemek ve sindirime yardımcı olmak için safra üretmektir. Bazen, çeşitli nedenlerde ötürü karaciğerde kitle veya kitleler oluşabilir ve bunlar CT ya da MRI gibi görüntüleme teknikleri ile belirlenebilir. Bu kitleler sıvı dolu kistler, kan damarlarının büyümesi, iyi veya kötü huylu tümörler olabilmektedir.

Kistler

Kistler, karaciğerde olduğu gibi diğer organlarda da oluşabilmektedir. Karaciğerde sık olarak görülür ve içleri sıvı dolu olabilir. Yaşla birlikte sayıları artar ve genellikle tanı için görüntüleme yöntemleri dışında başka testler yapılmasını gerektirmez.

Kan Damarlarının Büyümesi

Karaciğerde görülen kitlelerin ana nedenlerinden biri olan “Hemanjiom” kan damarlarının anormal şekilde büyümesidir. Bu durum diğer organlarda veya “doğum lekesi” olarak cilt üzerinde de oluşabilir. Kadınlarda daha sık görülen “kavernöz hemanjiom” eğer diğer belirtilere neden olmuyorsa genellikle tedavi süreci başlatılmaz.

İyi Huylu Tümörler

Selim karaciğer tümörlerine hepatik adenom ve fokal nodüler hiperplazi örnek verilebilir. Hepatik adenom düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda en çok görülen karaciğer tümörleridir.

Çatlama, iç kanama ve kansere dönüşme riski olduğundan genellikle cerrahi müdahale ile alınır.

Fokal nodüler hiperplazi de kadınlarda daha sık görülür ve rüptürlerinin dönüşmesi riski az olduğundan cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz.

Enfeksiyonlar

Bazı enfeksiyon türleri karaciğerde kitle oluşumuna neden olabilir. Çok hücreli bir parazit olan amip apsesi karın ağrısı ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu kitleler aynı zamanda “piyojenik apseler” olarak adlandırılan bulaşıcı bakteriyel enfeksiyonların bir sonucu olarak meydana gelebilir.

Kanser

Metastatik kanser hücrelerinin büyümesi için uygun bir organ olan karaciğer diğer organlarda üreyen kanser hücrelerinin toplandığı ve kitle oluşturduğu bir alan olarak kullanılabilir. Diğer organlardan gelen kanser hücreleri dışında karaciğer hücreleri de “hepatokarsinom” adı verilen kanserli tümörlere neden olabilmektedir. Eğer kanser safra kanalı hücrelerinde meydana geliyorsa buna “kolanjiokarsinom” adı verilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Karaciğerde Kitle Neden Olur? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Birgül kara 07 Ocak 2019 #

    Merhaba 32 yaşındayım 4 çocuk annesiyim karaciğerimde 2 santim kitle görünüyor ne anlama gelir?

Bir cevap yazın