Karın Kası Ağrısı Nedenleri

Karın Kası Ağrısı Nedenleri

Karın kası ağrısı genellikle ağır bir egzersiz sonrasında, ağır bir yemekten sonra yaşanan hazımsızlıkta veya mide üşütmesi nedeniyle görülür. Ancak kronik karın kası ağrıları apandisit iltihabı, pankreatit gibi diğer, daha ciddi sorunların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise karın çevresinde bulunan organlarda yaşanan sorunlar karın kaslarında ağrıya yol açabilir. Ağrının nedenini belirlemek için öncelikle ağrının sıklığına ve şiddetine dikkat edin. Eğer ağrılar belirli bir neden olmadan düzenli olarak görülüyorsa ve şiddetliyse teşhis için doktora gitmeniz gerekir.

Karın Kaslarında Ağrı Nedenleri

Isınmadan Yapılan Egzersizler: Kasları yeterli miktarda ısıtmadan yapılan egzersizler veya fiziksel güç gerektiren oyunlar vücudun çeşitli bölgelerindeki kaslarda ağrıya yol açar. Egzersiz esnasında bu ağrıyı hissetmezsiniz ancak vücut soğuduktan sonra kaslar ağrımaya başlar. Düzenli olarak egzersiz yapanlar çoğunlukla bu ağrıları çekmez ancak fiziksel aktiviteye uzun süre ara verdiyseniz bu ağrılara karşı hazırlıklı olmalısınız. Kaslarınızı ısındırmanız bu ağrıların şiddetini hafifletecektir.

Öksürük: Öksürük, özellikle vücudun özellikle üst kısmını zorlar. Akciğerlerdeki havayı bloke eder, diyaframı rahatlatır, karın bölgesine basınç yapar ve bloklanan havanın basınçla ağızdan atılmasını sağlar. Bir iki öksürük kaslarınızı ağrıtmaz ancak gün içinde çok sık öksürürseniz akşam saatlerinde karın kaslarınız ağrımaya başlayabilir.

Karın ağrılarına göğüs ağrıları da eşlik eder ve bir süre sonra öksürmek başlı başına bir sorun haline dönüşebilir. Aynı şekilde kusma sonrası mide kaslarında ağrı ve kasılmalar oluşabilir. Öksürük şurubu veya boğazı yumuşatıcı bitkisel çaylar içerek öksürüğü hafifletmek ağrılardan kurtulmak için bir çözüm olabilir.

Hazımsızlık: Hazımsızlık pek çok farklı şekilde görülebilir ve yemeklerden sonra yaşanan karın kası ağrısı da bunlardan biridir. Hazımsızlık nedeniyle yaşanan ağrılar yanma hissiyle birlikte ortaya çıkabilir. Bu ağrılar genellikle ciddi değildir ve yemekten 3-4 saat sonra kendiliğinden kaybolur. Sık görülen, şiddetli ağrılar ise mide, sindirim veya çevre organlarda yaşanan bir diğer sorunun belirtisi olabilir.

Apandisit İltihabı: Mideyle kalın bağırsak arasında yer alan küçük bir kese şeklindeki apandisit enfeksiyon nedeniyle tıkandığında acil müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorununa ve şiddetli karın kası ağrılarına neden olur. Ağrılara iştah kaybı, yorgunluk, ateş eşlik edebilir. Bazı durumlarda ağrı hafif olarak başlar ve karnın geneline yayılan donuk bir ağrı şeklinde görülür ve zamanla şiddetlenir. İltihaplı apandisit, çoğunlukla ilerde yaşanabilecek sorunları engellemek adına cerrahi müdahale ile alınmaktadır.

Pankreatit: Kan şekerini düzenleyen ve sindirim enzimleriyle hormonlarını üreten pankreasın iltihaplanmasıyla oluşan pankreatit belirtileri arasında, karın kası ağrısı ve mide krampları bulunmaktadır. Bu belirtiler yavaş yavaş ya da aniden ortaya çıkabilir. Eğer pankreatit şüpheniz varsa karın bölgesinde ağrıları çok dikkatli izlemelisiniz. Bu ağrılar sırta doğru yayılabilir, yemeklerden sonra kötüleşebilir ve mide bölgesine dokunmak bile ağrıyı şiddetlendirebilir. Pankreatit’in diğer belirtileri kusma, hazımsızlık ve mide bulantısıdır.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın