Karnın Sağ Tarafında Ağrı

Karnın Sağ Tarafında Ağrı

Karnın sağ tarafında, göbek deliği ile göğüs çizgisinin arasında yer alan yan bölgede oluşan ağrılar böbrek taşı, yumurtalık kisti, apandisit, safra kesesi taşı ya da iltihaplanması, kas çekilmesi gibi nedenlerle meydana gelebilir. Ağrıların ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olup olmadığını ne kadar süreyle devam ettiğine, iştah kaybı, kusma ya da mide bulantısı gibi diğer sorunlarla birlikte görülüp görülmediğine göre belirleyebilir ve ciddi olduğunu düşündüğünüz ağrılar için doktora gidebilirsiniz.

Karnın sağ tarafında oluşan ağrının nedenleri için öncelikle bu bölgedeki organları bilmekte fayda var. Ayrıca bu bölgeye yakın yerlerde bulunan organlarda yaşanan rahatsızlıklar nedeniyle oluşan ağrıların karnın sağ tarafında hissedilmesi mümkün.

Karnın Sağ Tarafında Bulunan Organlar

 • Karaciğer
 • Safra kesesi
 • Pankreas
 • Sağ böbrek
 • Sağ adrenal bezi
 • Küçük bağırsakların başlangıcı
 • Sağ kalın bağırsak
 • Sağ tarafta bulunan karın kasları
 • Sağ akciğerin alt kısmı
 • Apandisit

Bu organlar ve vücudun bu bölgesinde bulunan dokularda yaşanan rahatsızlıklar karnın sağ tarafında ağrı hissedilmesine neden olabilir. Tabii bu ağrılar basit bir cilt rahatsızlığı ya da kas zorlanması nedeniyle de meydana gelebilir.

Şimdi kısaca ağrıya göre olası rahatsızlıklara kısaca bir göz atalım.

Apandisit: Ağrı süreklidir, zamanla artabilir ve karnın alt bölgesinin sağ kısmında görülür. Başlangıçta göbek deliği çevresinde oluşan ağrı zamanla karnın sağ tarafına kayabilir. Beraberinde iştah kaybı ve ateş yaşanabilir.

Safra Kesesi: Karnın sağ üst bölgesinde ağrıya neden olabilecek safra kesesi taşları ya da safra kesesi iltihabı genellikle göz aklarının sararması, ateş, kusma ile birlikte görülür. Ağrı sırta vurabilir ve yemek yedikten sonra artabilir.

Böbrek Taşı: Ağrılar çok şiddetli olabilir ve aniden başlayabilir. Sağ yan tarafta göğüsle göbek deliği arasında oluşur. Ağrı genital bölgeye doğru inebilir ve kendinize otururken dahi rahat bir pozisyon bulmakta zorlanabilirsiniz. Ağrılar dalgalar halinde gelebilir ve terleme oluşabilir. Taşın (kumun) büyüklüğüne bağlı olarak idrar yoluyla atılabilir ya da operasyon yapılabilir.

Yumurtalık: Sağ yumurtalıkta meydana gelen kistler karnın yan tarafında şiddetli ağrılara neden olabilir. Ağrı karnın orta kesimine yayılabilir. Bulantı ve kusma hissi ağrıya eşlik edebilir.

Dış Gebelik: Sağ tarafta, alt kısımda oluşan ağrının nedeni dış gebelik olabilir. Baş dönmesi, atlanan adet dönemi, adet döneminde aşırı kanama dış gebeliğin belirtileridir.

İdrar Yolu: İdrar yolu iltihaplanması sağ böbrekte ağrıya yol açabilir. Ağrı hafif olarak sağ alt bölgede başlar ve yavaş yavaş şiddetledir. İdrar yolu iltihaplanması idrara çıkıldığında yanma hissine neden olur.

Tüm bu rahatsızlıklar ihtimal dahilinde olsa da sizdeki ağrının nedeni bunlardan biri olmayabilir. Ağrılar artıyorsa ya da belirli zaman aralıklarında düzenli olarak oluşuyorsa doğru teşhis ve tedavi sürecinin başlaması için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Karnın Sağ Tarafında Ağrı İçin 28 Yorum Yapılmış

 1. tuğçe 25 Haziran 2012 #

  Benim ağrılarım karnın sağ alt kesiminde. Daha 18 yaşımdayım, gebelik falan ne alaka?

  • Ece 27 Nisan 2018 #

   Onca nedenin arasında ona takıldıysan bi sıkıntı var

 2. nevin 11 Ağustos 2012 #

  Midemde kıramp var ve agrı yayılıyor.

 3. şenol güdül 11 Nisan 2013 #

  Safra kesemde 5 adet 3.1 mm çapında polibim var ne yapmam lazım?

 4. Engin 27 Mayıs 2013 #

  Şenol ameliyat olman lazım aynı şeyi ben yaşadım basit bir ameliyatla rahatlarsın geçmiş olsun.

 5. abdurrahman 01 Eylül 2013 #

  Safra kesemi 2 yıl önce aldırdım, iki yıl sonra bazen şiddetli ağrılar oluyor karnımın sağ tarafında. Ne yapmam lazım?

  • Raşit 27 Kasım 2015 #

   4 gündür sağ tarafımdaki ağrıdan dolayı 1 kere acile 1 sefer de genel cehraha çıktım hiç bir şey yok dediler ama ağrılarım halen devam ediyor. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  • Zeynep 14 Ocak 2019 #

   Doktora gitmen lazım

 6. nurgül 16 Eylül 2013 #

  Benimde sağ tarafımda şişlik var ne yapabilirim çok ağrıyor ve geceleri rahatsız ediyor?

 7. mehmet 21 Eylül 2013 #

  Kolay gelsin hocam ve arkadaşlara da geçmiş olsun. Ben bu ağrıyı bir kaç hafta önce yaşadım bu sabah yine oldu ama bu çok şiddetli ve hala devam ediyor bana yardım edecek bir hocam var mı?

  • yüksel 21 Nisan 2014 #

   Selamünaleyküm, ben 40 yaşımdayım benimde altı ayı geçgin sag göğsümün üstünden boğazıma doğru gerilme var. Doktora gittim gene sonuç yok tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim.

 8. meric 28 Eylül 2013 #

  Merhabalar, ben 30 yaşında bir beyim bahsettiğiniz bölgede benimde ağrım var genelikle belden başlayarak testislere kadar iniyor yaklaşık 8 ay önce bel ağrısıdır diye ortopediye gittim MR sonucunda bir şey çıkmadı. 20 gün önce ağrılarım artınca üroloğa gittim idrar tahlili yaptırdı temiz çıktı ultrasona gönderdi o da demiz bir şey bulamayınca cerraha yönlendirdi cerrah olan dr kan tahlili yaptırdı apandis, safra kesesi şüphesi ile tekrar ultrasona gittim ayrıca varikosel şüphesine karşı yine ultrasona gittim o da temiz çıktı ve ne oldu dersiniz cerrah beni tekrar üroloğa gönderdi ürolog varikosel şüphesi ile renkli ultrasona gönderdi o da temiz çıktı ama benim ağrılarım halen devam ediyor siz ne önerirsiniz ilginiz için teşekkürler.

  • senem kar 16 Temmuz 2014 #

   Geçmiş olsun. Benzer tetkikler bana da yapıldı sonuç sizin gibi sıfır. Zaman geçti yine ağrılarım var. Kendi kanaatim strese maruz kaldığımda çoşmasından gastro bir sorun. Mide deki hazımsızlık ve şişkinlik baskı yapıyor. Belki mide asidi ağrıtıyor. Bol su içmeye az ve sık yemeye çalışıyorum.

   • ömer 17 Temmuz 2014 #

    Merhabalar,aynı şekilde karnın sağ boşluğunda şişkinlik ve sancı var. 18’li yaşlarda olurdu. şŞmdilerde yine oluyor. Gastroentroloji bakıyor. Fakat bir şey bulamıyor. Tamamıyla uykusuzluk stres ve bel ağrısına bağlı.

 9. Derya 16 Kasım 2013 #

  25 yaşındayım benimde sağ tarafımda ve sağ böbreğimin altında ağrım var dayanamıyorum. Ne hap nede iğnenin faydası oldu. Enfeksiyon var dediler. Ne yapmalıyım, teşekkürler?

 10. derya y 24 Aralık 2013 #

  Sağ boşluğumda üç gündür hafif bir ağrım var henüz doktora gitmedim acaba bunun nedeni ne olabilir? Beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 11. kubra esmer 10 Ocak 2014 #

  Karnımın sağ tarafında ağrı var ve sırtta kemik batması hissi var 5 gündür sürekli oluyor. Ayaktayken daha da şiddetleniyor ve duramayacak dereceye geliyorum, hemen yatma hissi duyuyorum sebebi nedir acaba teşekkürler.

 12. mehmet kızılkaya 31 Mayıs 2014 #

  Merhaba hocam benim küçüklükten beri bir karın ağrım oluyor ve sık sık geçince de sağ alt kısımda bir ağrı oluşuyor ne yapmam gerek?

 13. salih efe 02 Haziran 2014 #

  Karnımın sağ bölgesinde sürekli ağrım var ara ara geliyor ağrı doktorlara gittim böbrek te kum var dediler kumları doktum ama ağrım devam etti. karın bölgemde ultrason çekildi bir şey yok dediler tomografi çekildi bir şey yok dediler kan tahlili idrar tahlili büyük aptes tahlili yapıldı am bir sonuç yok bir şey yok diyorlar varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

 14. ırmak 10 Haziran 2014 #

  Benim bir gün önce başlayan karın ağrım vardı ama sadece sol alt kısmında başladı dokundukça yürüdükçe ağrımaya başladı aksama doğru şiddetlendi ve gece acile gittim 2 röntgen 2 ultrason 1 idrar tahlili 1lavman 2 kan aldırdım ve3 tane serum yedim. Karnımı taşıyamıyorum resmen şiş gibi geliyor ve biraz sert hissetmiyorum serumlardan olduğunu düşünüyorum. Doktorlar yatış yapmamı istediler apandisitten şüpheleniyorlar diye ama benim ağrım sağ alt kısımda şuanda karnıma yayıldı. bastırdıkça sağ tarafta hafif ama sol tarafta şiddetli var bundan öncede aynı şekil gitmiştim çocuk cerrahisinde 10 gün yattım ve idrar yolu enfeksiyon ve yumurtalık çatlaması var dediler şimdi evdeyim yatış yapmadım ama apandistim diye korkuyorum çünkü karnım şiş gibi ağırda hissedemiyorum.

 15. ırmak 10 Haziran 2014 #

  Sol tarafım ağrıyor ve karnım şiş dokundukça sanki gaz yığını var gibi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 16. ayse gül banu 14 Temmuz 2014 #

  Benimde sağ alt tarafım ağrıyor su an ramazan ben 13 yaşındayım ve sizlere aksam iftardan sonra arpa kaynatmanızı öneriyorum çünkü arpa böbrek ve böbrek yakınındaki organlara iyi geliyor ama sizler yine de doktorunuza sorun.

  • ayse gül banu 14 Temmuz 2014 #

   Kusuyorsanız belki apandis olabilir ama yine de siz doktorunuza sorun.

 17. sedef 24 Temmuz 2014 #

  Ben 14 yaşındayım ve 2 gündür karnımın sağ tarafı ağrıyor ve mide bulantısı var ama kusamıyorum ne yapsam ne etsem de ne olabilir.

 18. Murat 09 Ağustos 2014 #

  Merhaba 17 yaşında bir erkeğim. Karnımın sağ alt tarafında 8-9 gündür devam eden bir ağrı var. Doktora gittim fakat düzgün teşhis koyamadıklarına eminim. Ne yapacağımı da bilmiyorum ağrı geçmek bilmiyor. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

 19. hatice bilen 18 Nisan 2015 #

  17 yaşındayım benim de sağ alt tarafım ara ara haftada bir gibi azıcık ağrıyor yani rahatsız olmuyorum çünkü çok hafif ama iki yıldır olduğu için doktora gittim. Ultrasonda sağ alt kadranda minimal sıvı izlendi dedi doktor, beni kadın doğuma yönlendirdi, gittim o da bir şey yok dedi. Bir şey yoksa niye ağrıyor, korkuyorum.

 20. Esra 19 Nisan 2015 #

  Merhaba, 23 yaşındayım alkol ve sigara kullanmıyorum. Benim karnımın sağ tarafında sık sık yanma ve hafif sancı oluyor. Gün içerisinde merdiven çıktığımda ya da biraz yürüdüğümde yoruluyorum ve bitkin düşüyorum. Bacaklarım ve kollarımda taşıyacak güç kalmıyor. Geceleri boğazım çok kuruyor ve sürekli su içesim geliyor.

 21. Kerim 31 Mayıs 2015 #

  16 yaşındayım, benim de midemin sağ alt bölgesinde batma/yanma/sancı vardı ve midem bulanıyordu. Bîrkaç gün yatıp dinlendikten sonra ağrılarım azaldı. Her gün 4/5 bardak su içtim. Şimdi biraz İyiyim. Bence tek sorun fazla stres/soğuk algınlığıdır.Herkese geçmiş olsun.

Bir cevap yazın