Kas Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Kas Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Kas ağrıları ağır bir egzersiz sonrası, küçük yaralanmalar veya kasın darbe alması gibi nedenlerle görülebilir. Egzersiz veya diğer nedenlerden dolayı görülen ağrılar sadece etkilenen kasın ağrımasına neden olur. Yani normalden fazla ve hızlı yürüyüş yapmanız nedeniyle bacak kaslarınız ağrır. Eğer kas ağrısı vücut genelinde görülüyorsa ya da zorlamadığınız kaslarınız ağrıyorsa bunun nedeni farklı olabilir. Zorlanma ve ağır fiziksel aktivite sonrası kas ağrısının ortaya çıkması 12-48 saati bulabilir.

Kas Ağrısı İçin Evde Yapılabilecekler

Ağrıyan kasın şişliğini almak ve ağrının şiddetini azaltmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem soğuk komprestir. Soğuk kompres torbası hazırlamak için küçük bir torbaya 6-7 tane buz koyun, havasını iyice aldıktan sonra torbanın ağzını bağlayın ve kasın üzerine koyun. Fazla bastırmayın ve 20 dakika kadar bekletin.

Gün içinde ağrı şiddetlendikçe soğuk kompresi tekrarlayabilirsiniz. Buz yoksa buzlukta sakladığınız paketlenmiş hazır gıdalarını kullanabilirsiniz.

Ağrıyan kası yukarıda tutmak kasa olan kan akışını azaltarak hem şişliği hem de ağrıları hafifletecektir. Bacak kaslarınız ağrıyorsa ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın. Kol kasınız ağrıyorsa kolunuzu yukarda tutmaya çalışın.

Sıcak bir duş damarları genişleterek kan dolaşımını kolaylaştırır ve ağrıyı hafifletir.

Ağrınız geçene kadar kendinizi kesinlikle zorlamayın ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçının. Bacak kaslarınız ağrıyorsa fazla yüklenmeyin ve olabildiğince az yürüyün.

Ağrıyan kasa rahatlatıcı nane yağıyla hafif bir masaj yapabilirsiniz.

Evde reçetesiz ağrı kesici varsa kullanabilirsiniz.

Eğer ağrılar son fiziksel aktiviteden 3-4 gün sonra hafiflemeye başlamadıysa veya ağrılar şiddetini arttırıyorsa doktora görünmeniz gerekebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın