Kayısının Cilde Faydaları

Kayısının Cilde Faydaları

Kurutulmuş kayısı çekirdeklerinden elde edilen kayısı yağı yüksek C vitamini içeriği ile ölü cilt hücrelerinin temizlenmesinde ve cildin yumuşatılmasında kullanılabilir. Cilde çok çabuk nufüz eden kayısı yağı hassas ciltlerde kullanılabilir ve cilt lekelerine karşı etkili bir doğal çözüm sunar. Aynı zamanda cildin elastikiyetini arttırarak kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Tahriş Olmuş Ciltler: Linoleik ve oleik asit yönünden zengin olan kayısı yağı aynı zamanda A vitamini ile tahriş olmuş, zedelenmiş cildin tekrar eski sağlığına kavuşması için gereken süreci hızlandırmak için kullanılabilir. Bilinen bir yan etkisi olmadığı için kozmetik ürünlerden daha etkili bir çözüm olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda kayısı yağı cildi (yüz, el, ayak) yumuşatmak için mükemmel bir doğal üründür.

Hassas Ciltler: Hassas cilde sahip olanlar cilt bakımı için doğal veya kozmetik bir ürün seçiminin ne kadar iyi olduğunu bilir. A ve C vitamini açısından zengin kayısı yağı hassas ciltlerde kullanılabilir. Ayrıca nemlendirici ve besleyici özelliği ile egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Ancak bu tip hastalıklar için doktor tavsiyesi ile düzenli olarak merhem kullanıyorsanız kayısı yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Cilt Elastikiyeti: Kırışıklıklar cildin yaşla veya güneşin zararlı ışınları gibi çevresel faktörler nedeniyle elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle oluşur. Kayısı yağı aynı zamanda cildin esneklik ve elastikiyetinin korunmasında yararlıdır. Cildi yumuşatmaya yardımcı olmak için evde hazırladığınız yüz maskelerinde bir kaç damla kayısı yağı kullanabilirsiniz. Cildin canlandırılması ve cilt üzerinde besleyici etkileri ile aromaterapi masajı için kullanılabilir.

Cilt Lekeleri: Kayısı yağı ile hazırlanan cilt maskeleri güneş ve yaşlılık lekelerinin hafifletilmesinde kullanılabilir.

Taze Kayısıyla Cilt Maskesi: Kayısı yağı her zaman elinizin altıda bulunmayabilir. Böyle durumlarda taze kayısı ile kolay yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Taze kayısı maskesi için 6-7 adet kayısı, yarım bardak ılık süt, 1 yemek kaşığı bal’a ihtiyacınız olacak. Kayısıların çekirdeklerini ayıkladıktan sonra bir kaşıkla ezerek pire haline getirin ve diğer malzemelerle iyice karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak cildinize sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu kolay maske cildinizi hemen nemlendirecek ve sıkılaştıracaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın