Kekik Suyunun Zararları

Kekik Suyunun Zararları

Kekik suyu genel olarak güvenli olmasına karşın bilinçsiz tüketim bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklar arasında ilk sırada sindirim sistemi sorunları gelmektedir. Sürekli ilaç kullanımı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa kekik suyu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Direk cilt üzerinde de kullanılabilen kekik suyu çoğunlukla bir yan etki oluşturmaz. Ancak daha kuvvetli olan kekik yağı hassas cildi olanlarda kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilir.

Yemeklerle birlikte normal miktarlarda kekik tüketiminin gebelik ve emzirme döneminde herhangi bir etkisi görülmemektedir. Fakat kekik suyu veya kekik yağı gibi takviyelerin bu gibi hassas dönemlerde etkisi konusunda yeterince çalışma bulunmadığı için tüketmemeniz tavsiye edilir.

Mercanköşk’e (keklikotu, güveyiotu, yabani mercanköşk, farekulağı olarak da bilinir) alerjisi olanlarda kekik alerjisi görülme olasılığı yüksektir.

Kekik bazı kişilerde kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden bir operasyona girecekseniz operasyon öncesi ve sonrasında aşırı kanamanın önüne geçmek için kekik suyu kullanımını en az 2 hafta öncesinde bırakmalısınız.

Yine aynı nedenden ötürü eğer pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullanıyorsanız kekik suyu bu ilaçların etkisini arttırabilir ve yaralanmalarda daha çok kan kaybetmenize neden olabilir.Kan inceltici ilaçlar arasında; aspirin, clopidogrel, Voltaren, Cataflam, Advil, Mo trin, Anaprox ve diğerlerini sayılabilir.

Kekik suyunun zararları genel olarak fazla tüketimle ilgili olduğundan size uygun dozaj konusunda bir uzmandan bilgi almalısınız. Ne kadar kekik suyu tüketmeniz gerektiği yaşınıza, sağlık durumunuza ve diğer size özel değişkenlere göre farklılık gösterebilir.

Kekik Suyunun Zararları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Eda Önal 10 Ağustos 2015 #

    Faranjitim olduğu için eczacı ısrarla bana kekik yağı sattı ve akşam ılık suyun içine birkaç damla katarak içmemi söyledi. Kulladım yüzüm komple uyuştu hissetmiyordum ve dudaklarım şişti. Ardından karnım şişemeye başladı. Inanilmaz bir şişkinlik yaşadım ve hareket edemiyorum. Dudaklarım o kadar çok şiştiki 2 gün geçmesine rağmen şuan yanık gibi. Dikkatli kullanılmasını öneriyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.