Keklik Üzümü Yağı Faydaları

Keklik Üzümü Yağı Faydaları

Latince adı Gaultheria procumbens olan keklik üzümü genel olarak Kuzey Amerika’da yetişir ve belirgin bir kokusu vardır. Keklik üzümü yağı faydaları arasında ise doğru miktarda tüketildiği taktirde antiseptik olarak, iltihap giderici, ağrı kesici, gaz giderici, kanamayı durdurucu ve idrar söktürücü olarak kullanılması sayılabilir. Keklik üzümü yağı keklik üzümünün yapraklarının damıtılması sonucunda elde edilmektedir.

Keklik üzümünün İngilizce adının “Wintergreen / Kış Yeşili” olmasının nedeni kış ayları boyunca fotosenteze devam ederek yeşil kalmasından ileri gelmektedir. Yağı yapraklarından çıkartılırken yemişleri Kuzey Amerika yerlileri tarafında çay yapımı için kullanılmış.

Günümüzde hala keklik üzümü yemişiyle yapılan çaylar içiliyor. Bitki sadece sağlık sorunları için yardımcı, doğal bir ürün olarak kullanılmıyor. Şeker üretiminden sakıza, dental hijyen ürünlerine koku ve tat vermeden dumansız sigaraya kadar pek çok ürünün içinde keklik üzümü bulmak mümkün. Keklik üzümü yağı ayrıca yüksek kalitede transfer baskılarda da kullanılmakta.

Tatlı bir ahşap kokusu olan koyu sarı renkli keklik üzümü yağının 30 ml’si yaklaşık olarak 171 adet yetişkin aspirinin etkisine eşit. Bu rakamlar yanlış kullanımlarda keklik üzümü yağının ne kadar yüksek bir zehirleme kapasitesi olduğunun bir göstergesi. D

eneyimsizlik, yağın ne kadar kullanılması gerektiğini bir uzmana danışmamak ve yüksek dozlarda tüketim zehirlenmelerde en çok görülen nedenler arasında. Yüksek dozda keklik üzümü tüketiminin yol açtığı başlıca sorunlar arasında baş dönmesi, uyuşukluk, kusma ve kulak çınlaması görülmekte. Deri ya da ağız yoluyla yüksek miktarda keklik üzümü tüketimi ise ölüme varan zehirlenmelere yol açabilir.

Referanslar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın