Kemik İliği Ödemi

Kemik İliği Ödemi

Kemik ağrısı nedeniyle doktorunuz sizden MR isterse kemik iliği ödemi ile zedelenmiş kemikler aynı sonuçları verecektir. Bu nedenle doktor kemiğin ezilmesine, zedelenmesine neden olabilecek bir kaza geçirip geçirmediğinize bağlı olarak teşhis koyabilir. Ağrılar nedensiz olarak ortaya çıktıysa kemik iliği ödeminin tespiti için kan testi isteyebilir. Eklem iltihabı ve orak hücre hastalığı gibi hastalıklar kemik iliği ödemi ile yakından ilişkilidir.

Kemik iliği ödemi nedenleri arasında kemiğin sürekli basınca maruz kalması, yaralanmalar, Osteoporoz, kanser gibi hastalıklar bulunmaktadır. Eğer ödem zorlanma, travma, bağ yaralanmaları ve kırık sonucu oluşmadıysa başka bir hastalığın işaretidir.

Osteoporoz: Menopoz dönemi sırasında ya da hemen sonrasında bulunan kadınların risk grubu içinde olduğu osteoporoz, kemik iliği ödemi olarak kendini gösterebilir. Osteoporoz sırasında kemiklerin sertliği azalır ve kireçlenme oluşur.

Osteoartrit: Ekrem çevresindeki atık minerallerin toplanmasına neden olan ve eklem bağ dokusunu yavaş yavaş aşındıran osteoartrit kemik iliği ödemi nedenleri arasında yer almaktadır.

Hatta kemik iliği ödemi bulunan hastaların %70-80’ninde osteoartrit görülmektedir. Vücut kemiklerde biriken mineralleri azaltmaya yönelik olarak bu alanlarda sıvı birikimi yapabilir.

Teşhis

Ödem ile birlikte ağrı oluşabilir ya da hiç ağrısı olmayan ödemler görülebilir. Sıvı birikmesine neden olan altta yatan hastalığa bağlı olarak farklı belirtiler ve şikayetler oluşabilir. Örneğin ödem hafif ve tekrarlayan ağrılarla birlikte görülüyorsa artrit nedeniyle ortaya çıkmış olabilir.

Aşırı ağrılı ödemler kemikte meydana gelen zedelenemeye, kırığa işaret ediyor olabilir. Doktorunuz etkilenen bölgeyi ve ödemin nedenlerini belirlemek için sizden MR isteyebilir.

Radyolojik görüntüleme teknolojisi kullanmadan sadece fiziksel muayene ile ödemin nedenini bulmak mümkün değildir.

Tedavi

Yine kemik iliği ödeminin sebebine bağlı olarak farklı tedavi yolları izlenebilir. Yaralanmalar sonucu meydana gelen ödemler için istirahat ve enflamasyonu azaltmak için steroid enjeksiyonları kullanılabilir. Bağlarda oluşan hasarların giderilmesi, kırık varsa kemiğin düzgün kaynaması için cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Kemik İliği Ödemi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Zübeyde 04 Ekim 2012 #

    Merhaba, oldukça aydınlatıcı açıklamalar yapılmış, teşekkür ederim. Özellikle de anlaşılır bir dil kullanıldığı için kutlarım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.