Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek beyaz, pul pul parçacıklar ve kaşıntı ile kendini gösteren, pek çok kişinin yaşadığı bir sorun. Pityrosporum olarak da bilinen Malassezia adlı bir mantar türü nedeniyle oluşur. Malassezia kepeğe yol açmadan saç derisinde bulunabilir ancak hormon dengesizlikleri, stres, düzensiz saç bakımı, çeşitli hastalıklar ve aşırı yağlanma neticesinde kepeğe dönüşebilir. Kepek için doğal çözümler arasında en etkili ve en çok kullanılan ürünler çay ağacı yağı ve elma sirkesidir.

Çay ağacı yağı: Anavatanı Avustralya olan çay ağacı yapraklarından elde edilen yağ yüzyıllardır deri yaralanmalarından farklı cilt hatalıklarına kadar pek çok sorun için kullanılıyor. Kepek üzerinde etkisi bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmamış olsa da çay ağacı yağı kullanan pek çok kişinin kepek sorununun bittiği ya da en azından hafiflediği yönündeki yorumlarını internette bulmanız mümkün.

Çay ağacı yağı içeren şampuanlar ciltteki aşırı yağlanmayı keserek ve bakteri, mantar gibi cilt sorunlarını temizleyerek kepek oluşumunun nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Çay ağacı yağı şampuanını bulamazsanız evde kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan normal bir şampuan ve çay ağacı yağı. Her 100 ml şampuan içine bir çay kaşığı çay ağacı yağı katıp karıştırın. Hazırladığınız şampuanın etkisini göstermesi için en az 4 hafta düzenli olarak kullanmalısınız.

Elma Sirkesi: Kepek için bir diğer doğal çözüm elma sirkesi. Çeyrek bardak elma sirkesini çeyrek barda su ile karıştırın. Bu karşımı direk olarak ya da sprey şişesiyle püskürterek saç derinize ve saçlarınıza sürün. Kafanıza bir havlu bağlayın 15 dakika kadar sirkeyi bekletin ve şampuanla yıkayın. Bu bakımı haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Neler Yapabilirsiniz?
  • Şampuanınızı değiştirebilirsiniz
  • Saçlarınızı çok iyi durulamanız gerekiyor
  • Saç derinizi kesinlikle kaşımayın
  • Durulama suyu olarak elma sirkesine alternatif olarak limon suyu kullanabilirsiniz
  • Egzersiz gibi terleten aktivitelerden sonra mutlaka saçlarınızı yıkayın
  • Yağlı bir cildiniz varsa yağlanmayı arttıran gıdaları azaltın
  • Saçlarınız çalıştığınız ortamda kolay kirleniyorsa her gün yıkayın
  • Saç derisinin kurumasını engellemek için bakım kremleri ya da badem yağı gibi doğal ürünler kullanın

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın