Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ve kalp hastalıkları, damar hastalıkları, eklem ağrıları, depresyon, bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılan keten tohumu yüksek lif içeriği, kan şekerini düzenleme etkisi ile aynı zamanda zayıflamak isteyenlere uyguladıkları diyette daha başarılı olabilmeleri açısından destek olabilir.

Latince adı linum usitatissimum olan keten bitkisinden elde edilen keten tohumunun tarihi Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Orjinali de Mısır olan bitki eski çağlarda lif içeriği nedeniyle en çok müshil olarak kullanılmaktaydı. Ayrıca keten tohumu ve keten tohumu yağı yüksek oranda alfa-linolenik asit (omega 3 yağ asidinin bir türü) içerdiğinden hastalıklara karşı korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılırdı.

Keten tohumu zayıflatır mı sorusu özellikle yeni diyete başlamış olanların cevabını en çok merak ettikleri sorular arasında. Çünkü bir kaç hafta devam eden sıkı diyet sonrası, programı bozmadan ve atıştırmalıkları arttırmadan programa bağlı kalmak iyice zorlaşıyor. Bu nedenle iştahı kesen, doğal ürünlere talep artıyor. Keten tohumu zayıflatır mı sorusuna “kesinlikle evet” cevabını veremeyiz çünkü herhangi bir besin ya da ilaç tek başına size kilo verdirmez.

Keten tohumu da diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi kilo vermenize “destek” olur. Bu özelliği de yüksek lif içeriği ve kan şekerini dengelemesi ile tokluk hissi süresini uzatmasından ileri gelmektedir. Yani diyetiniz sırasında öğün aralarında keten tohumu kullanarak açlığınızı bastırabilir, dolayısıyla atıştırmalıklardan ve fazla kaloriden uzak durabilirsiniz.

Keten Tohumu Yan Etkileri ve Kullanılmaması Gereken Durumlar

Keten tohumu kullanımı sırasında gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı veya kabızlık gibi bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkileri azaltmak için bol bol su içmeniz tavsiye edilir. Gebelik ya da emzirme dönemindeki kadınların keten tohumunun herhangi bir formunu takviye olarak kullanması tavsiye edilmez. Kan inceltici etkisi nedeniyle bu tip hastalıklar için düzenli olarak alınan ilaçların ve yüksek şeker seviyesi nedeniyle kullanılan ilaçların etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabileceği için tüketilmemelidir. Ham ve olgunlaşmamış keten tohumu toksik etkiye yol açabileceği için bu şekilde tüketimden kaçınmalısınız.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın