Kilo Almak İçin Neler Yemeli?

Kilo Almak İçin Neler Yemeli?

Kilo almak için neler yemeli sorusunun cevabını almak ve sağlıklı kilo aldırıcı gıdalar hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kilo almak için neler yemeli sorusunun en kısa yanıtı doğal ürünlerle beslenmeniz olacaktır. Beslenmenize çok dikkat etmeli ve aldığınız gıdaların besin değerlerinden haberdar olmalısınız. Sağlıklı bir kilo aldırıcı diyet listesi ile vücudunuz için gerekli mineral ve vitaminleri düzenli olarak almadan kilo alamazsınız. Kilo almak için dengeli bir diyet programı uygulamalı ve günlük kalori alımını artırmalısınız.

Kilo alma, vücudun günlük aktiviteler için ihtiyacı olan enerjiden daha fazlasını gıdalarla alması sonucunda olmaktadır. Örneğin metabolizma hızınız yani vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu kalori miktarı 1700 ise tüm gün boyunca gıdalar yoluyla aldığınız kalori düzenli olarak 2500 olursa bir süre sonra kilo almaya başlayabilirsiniz. Metabolizma hızınızın ne olduğu bir eczanede ya da spor merkezinde kolayca öğrenebilir ve kilo almak için almanız gereken günlük kalori miktarını belirleyebilirsiniz.

Öncelikle harcadığınız kaloriden daha fazla kaloriyi almak için hazır gıdalara, şekerli içeceklere yönelmeniz diğer sağlık sorunlarına yol açacağı ve aldığınız kiloların yağ olarak birikmesine neden olacağı için tavsiye edilmez. Peki, kilo almak için neler yemeli sorusunun en sağlıklı cevabı nedir?

En İyi Kilo Aldırıcı Besinler

Kilo almak için tükettiğiniz gıdalar protein, karbonhidrat (özellikle kompleks karbonhidratlar), sağlıklı ve gerekli yağ yönünden zengin olmalıdır. Kilo almak isteyen kişinin aldığı kalorinin yaklaşık olarak %50’si proteinlerden, %40’ı karbonhidratlardan ve %10’uda sağlıklı yağlardan gelmelidir. Aşağıda kilo almak için tüketebileceğiniz sağlıklı besinlerin listesini bulabilirsiniz.

Kırmızı Et: Protein yönünden en zengin gıdalardan biri olan kırmızı et vücut için gerekli vitamin ve mineralleri de içermektedir. Kilo almada çok önemli bir rol oynayan kırmızı et özellikle düzenli egzersiz ile birleştiğinde vücudun kas yoğunluğunu artırmaktadır. Eti fileto şeklinde tüketebileceğiniz gibi yağsız ve az yağlı kıyma ile yapılmış yemekler yiyebilirsiniz.

Yumurta: Herhalde yumurtanın en iyi protein kaynaklarından biri olduğunu belirtmeye gerek yok. Yumurta akı ve beyazı protein haricinde vücudunuz için yararlı A vitamini, D vitamini ve E vitamini de içermektedir. Tüm bunlar yumurtayı kilo almak için uygulayacağınız diyetin vazgeçilmezi yapmaktadır.

Kuruyemiş: Fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kuruyemişler sağlıklı bir sindirim için gerekli olan lif ve protein yönünden zengindir. Ayrıca bu tip yemişlerden damar sertliğine karşı koruyucu tipte olan sağlıklı yağ asitlerini alabilirsiniz. Günlük kilo alma diyetinize birkaç avuç kuruyemiş eklerseniz kalori açısından zengin ve içeriğinde sağlıklı yağlar bulunan doğal bir gıdanın faydasını kısa zamanda göreceksiniz.

Balık Yağı: İşte size geleneksel kilo aldırıcı bir ürün. Kilo almak için belli bir zamandır çaba harcıyorsanız mutlaka bir yakınınızdan balık yağı tavsiyesi almışsınızdır. Aslında oldukça doğru bir tavsiye. Çünkü balık yağı yağ asidi omega 3 yönünden oldukça zengindir. Bolca balık tüketerek sağlıklı yağ alımıyla kilo almanız hızlanabilir. Diyetinize eklemeniz gereken yağlı balıklara somon, tuna, uskumru, morina ve alabalığı örnek verebiliriz.

Sağlıklı Yağlar: Balık yağı dışında diğer sağlıklı yağ asidi kaynakları içerisinde sızma zeytinyağı ve kanola yağı yer almaktadır. Bu yağlardan omega 3 ve damar sertliğine yol açmayan yağları alabilirsiniz.

Keten Tohumu: Bitkisel tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılan keten tohumu kilo almak için neler yemeli sorusuna cevap olarak hazırladığımız listede de yer buluyor. Lif yönünden zengin keten tohumu omega 3 ve protein kaynağıdır. Sindirim sistemini düzenleyerek rahat tuvalete çıkmanızı sağlar.

Az Yağlı Süt Ürünleri: Süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri gereksinimi karşılayacak kadar yeterli miktarda protein için iyi bir kaynaktır.

Meyve Suları: Taze sıkılmış meyve suları günlük vitamin ihtiyacını almak ve genel vucut sağlığınız açısından önemlidir. Şekerli ve gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tüketin.

Kilo Almak İçin Yenebilecek Diğer Gıdalar

Yukarıda bulunan kilo almak için neler yemeli listemize ek olarak diyetinize yulaf lapası, tam buğday ekmeği, mısır, hindi ve tavuk eti, bakliyat ürünleri, patates, yer elması gibi gıdaları yiyebilirsiniz. Stres düzeyini azaltmak için yapacağınız düzenli egzersizler alınan kalorilerin yağ olarak depolanması yerine kas kitlenizi arttırmada yardımcı olacaktır.

Piyasada bulunan kilo aldırıcı beslenme desteklerini ya da protein tozlarını mutlaka bir uzman kontrolünde kullanmalısınız. Amacınız sadece kilo almak değil sağlıklı kilo almak olmalı. Beslenme uzmanı tavsiyesi ile bu tip yardımcı ürünleri tüketebilirsiniz. Bazı kişilerde kilo alamamak başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak görülebilmektedir. Çabalarınıza rağmen uzun dönem boyunca kilo alamadıysanız kontrol için bir doktorla görüşmenizi tavsiye ederiz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın