Kilo Vermek için Egzersizler

Kilo Vermek için Egzersizler

Normal kiloda olmanın daha güzel görünmek dışında sağlığınız açısından pek çok hastalıktan korunmak adına faydası bulunuyor. Aşırı kiloya bağlı hastalıklar arasında ilk akla gelenler kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, felç ve belirli kanser türleri. Ayrıca fazla kilonun vücuda bindirdiği yük sonucu bel, eklem ve kemik problemleri daha sık yaşanmakta.

Haftanın 5 günü dışarı çıkarak yapacağınız düzenli egzersizler ile iyi bir beslenme programını birleştirirseniz beklediğinizden daha kısa sürede fazla kilolarınızdan kurutulabilirsiniz. Kilo vermek için yapılan egzersizlerin esas amacı nabzınızı yükselterek kalori yakılmasını arttırmaktır. Yani gezinti hızında yürümeyi her gün 1 saat yapsanız bile nabzınız istenilen oranda yükselmeyeceği için kilo kaybına yardımcı olmayacaktır. Hızlı yürümeli, terlemeli ve kalori yaktığınızdan emin olmalısınız.

Uzmanlar kalp ve damar sağlığını korumanın yanı sıra kilo vermek için yapılacak egzersizler toplamının haftada en az 150 dakika olması gerektiğini vurguluyor. Bu 150 dakika boyunca yaşınıza ve kilonuza bağlı olarak oluşturacağınız orta ağırlıktaki egzersizler kas, kemik yapınızı güçlendirir, kalori yakarak kilo vermenizi hızlandırır, kan dolaşımını arttırarak kalp ve damar sağlığını korur, terle birlikte toksinlerin daha çabuk atılmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır.

150 dakikayı 5 güne bölerek kendinize günlük 30 dakikalık orta dereceli egzersiz programı hazırlayabilirsiniz. Mevcut bir sağlık sorunu olanlar egzersiz programını oluşturmadan önce doktora danışmalıdır.

Kolayca yapabileceğiniz ve kalori yakmada yardımcı egzersizler arasında hızlı yürüme, koşma ve bisiklete binmeyi sayabiliriz. Bunun dışında vücudun alt ve üst bölgesi için özel egzersizleri günlere bölerek sırayla yapabilirsiniz.

Üst kısım için;

Bir ağaç dalına tutunarak ya da spor aletleri bulunan bir parka yakınsanız burada barfiks hareketi yaparak sırt, omuz ve kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Tüm vücut ağırlığınızı kaldıramıyorsanız ayaklarınızla hafifçe yerden destek alabilirsiniz. Barfiks barına tutunurken kollarınızı omuz genişliğinde açmak vücudunuzu daha kolay çekebilmenizi sağlayacaktır. 3-4 set halinde her sette 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Alt kısım için;

5-10 kiloluk bir ağırlığı ellerinizle, dirsekleriniz açılmış biçimde ileri doğru tutarak dizlerinizi kırın ve olabildiğince aşağıya inin. Hareketi yavaş yapın ve sonra tekrar ayağa kalkın. Bu hareketi 3-4 set halinde 10-12 kez tekrarlayarak baldır ve kalça bölgesini çalıştırabilirsiniz. Bel bölgesinde veya diz eklemlerinde sorun olanlar için uygun bir hareket değildir.

Aşağıdaki videoda kilo vermek için dışarda yapabileceğiniz egzersiz hareketleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda orta ve üst yoğunlukta kas geliştirmeye ve kalori yakmaya yönelik bazı egzersiz hareketlerini bulabilirsiniz.

Kilo vermeye yönelik açık hava egzersizleri yaparken;

  • Egzersize başlamadan önce 10 dakika boyunca kaslarınızı esnetin
  • Bol bol su için
  • Soğuk havalarda sıkı giyinin mümkünse egzersizden sonra arabada tişörtünüzü değiştirin
  • Sıcak havalarda nefes alabilen pamuklu kumaşları tercih edin

, ,

Kilo Vermek için Egzersizler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ismail 12 Haziran 2013 #

    Videolar için çok teşekkürler. Peki bu göstermiş olduğunuz hareketleri yapmadan önce mi sonra mı koşmak iyi gelir? Saygılar.

Bir cevap yazın