Kiralık Vinç Fiyatları

Kiralık Vinç Fiyatları

Vinç kiralama bedelleri ile ilgili genel bilgi sahibi olmak isteyenlerin dikkatini çekecek ilk nokta vinç kiralama fiyatlarının döviz üzerinden konuşuluyor olması olacaktır. Yıllık, aylık, 6 aylık, günlük veya birkaç saatlik kiralamak için vinç işletmecileri dolar ya da avro üzerinden bir fiyatlandırma tarifesi uygularlar. Bu değişmez bir kural değildir elbette. Özellikle birkaç saatlik kullanımlar için TL üzerinden fiyat verilmesi yaygındır. Ancak genel olarak piyasanın uyguladığı politika döviz karşılığı fiyatlandırma olmuştur.

Kiralık bir vincin aylık maliyetinin ne kadar olacağını hesaplarken firmanın bulunduğu şehir, kullanım süresi, vinç modeli ve kaç adet vinç kiralanacağı gibi değişkenler öne çıkar. İnşaat firmalarının sıkça tercih ettiği ortalama yedi tonluk bir vinci temel alarak fiyat söylememiz gerekirse bir vincin aylık bedeli bir inşaat firması için 6 bin TL‘den başlayıp 12 bin Euro‘ya kadar çıkabiliyor. Günlük kiralama bedelleri 400 ile 500 TL arasında değişebilen fiyatlardan başlarken saat başına 100 – 150 TL’den başlayan fiyatlara rastlamak mümkün. Bu fiyatların vinç modeline ve vinç kapasitesine göre değişkenlik göstereceğinden söz ettik. Nasıl bir farkın ortaya çıktığını anlatmak içinse şöyle diyelim. Saati 70 TL’ye ya da aylık 3000 bin TL’ye vinç kiralandığını da duyabilirsiniz. Ancak unutmamalı ki, bu rakamlarda seyreden fiyatlar söz konusu olduğunda vincin ağırlık kaldırma ya da yükseğe erişme veya hareketlilik kapasitelerinde azalma olması söz konusu olabilir.

İşte tüm bu nedenlerden ötürü eğer apartman çatısındaki tadilat için sepetli vince ihtiyaç duyuyorsanız hemen vinç kiralama bedelinin binlerce euroya mal olduğunu düşünüp bu seçeneğinizi elemeyin. Üstteki paragraftan da anlaşılacağı gibi yarım günlük bir çalışmanın size sadece birkaç yüz TL’ye mal olacağı ortadadır.

Vinç kiralama fiyatlarını etkileyen önemli etkenlerden biri de inşaat piyasalarındaki arz talep konusudur. İnşaat sektöründe durgunluk yaşandığında ve piyasada pek çok kiralık vincin beklemede olduğu dönemlerde kiralık vinç fiyatlarının düştüğü gözlemlenir. Ekonomik kriz ya da malzemelere zam gelmesi ya da devlet eliyle yapılan çeşitli düzenlemelerden sonra inşaat sektöründe durgunluk yaşanıyor olabilir. Bu durumda vinç kiralamak isteyen inşaat firması sayısında azalma görülür. Vinç işletmecileri vinç kiralama bedellerinde indirime giderek talebi artırma yoluna giderler.

Tabii bu durumun tam tersi de söz konusudur. Kimi dönemlerde inşaatlarda artış görülür. Örneğin TOKİ inşaatlarının artması, ev fiyatlarında azalma, ev kredilerine kolaylık sağlanması, imar izni verilen arazilerin artması durumunda inşaat sektörü canlılık yaşayabilir. Bu gibi durumlarda vinç kiralama talepleri de yüksek oranda artar. Kiralama bedellerine bakıldığında fiyatların yüksek olduğu yanılgısı doğabilir. Oysa alanında uzman kişilerin açıkladığı gibi, personel maliyeti uzun dönemde bu rakamların çok üstüne çıkabilmektedir. Çünkü vinç kullanımı gerektiren işler, ağır işlerdir.

Çok sayıda çalışanın küçümsenemeyecek bir mesai yapmasını gerektiren işler, vinçler sayesinde birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Vinçleri hesaplı kılan da bu durumdur. İnsan gücünden ve aynı anda zamandan tasarruf ettirmesi vinç kiralamanın en büyük avantajlarıdır.

Herhangi bir vinç kiralama işletmecisiyle görüşürken fiyatların düşük tutulmasından ziyade dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta vardır. Yeterli özeni göstermezseniz ucuz olarak nitelendirdiğiniz kiralama size çok pahalıya gelebilir. Kiralama hizmeti veren şirketle 3. parti sigorta koşullarını, operatörün tecrübeli olup olmadığını, makinelerin kalite belgelerinin bulunup bulunmadığını ve düzenli bakımlarının yapılıp yapılmadığını görüşün. Arıza hallerindeki sorumluluklarınızı detaylı olarak öğrenin. Çoğu kez ithal olan vinçlerin yedek parça fiyatları oldukça yüksektir ve böyle bir durumda kalmayı istemezsiniz. Deneyimsiz bir operatör işi yapmak bir yana daha önce yapılanları bozabilir, ölümcül kazalara sebebiyet verebilir. Bu tip ayrıntıları göz önünde tutarak referansları sağlam ve tecrübesi olan firmaları arayın. Aksi halde uygun fiyat alacağım derken altından kalkılamayacak zararlara uğrayabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın