Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar

Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar

Yaşımız ilerledikçe cildimiz esnekliğini kaybettiği ve cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşladığı için, yüz mimiklerinin neden olduğu, cildin katlandığı bölgelerde kalıcı çizgiler oluşmaya başlar. Sağlıklı beslenmek ve yeterince su içmek cilt kırışıklıklarını geciktirmek için kilit bir rol oynamaktadır. Bunun dışında cilde iyi geldiği bilinen yağlarla kırışan bölgelere bakım yaparak çizgilerin derinleşmesini önleyebilir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Doğal Yağlar

Aşağıdaki doğal yağlar cildi besler, esnekliğini korumasına yardımcı olur ve cildi yumuşatarak kırışıklık oluşumunu geciktirir. Bu yağlar dışında, kırışıklıklarla mücadele etmek istiyorsanız antioksidan vitaminler arasında yer alan A, E ve C vitamini bakımından zengin bir beslenme programı uygulamalısınız. Ayrıca günde 8 bardak su içerek cildin nemli ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: %100 doğal Hindistan cevizi yağı içeren kremler ve Hindistan cevizi yağının kendisi kırışıklıkları geciktirmek için en etkili doğal yağlar arasında gösterilmektedir. Antioksidan etkisi bulunan ve cildi serbest radikallere karşı koruyan E vitamini bakımından zengin Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirir ve sıkılaşmasını sağlar.

Havuç Tohumu Yağı: Cildi nemlendiren ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan havuç tohumu yağının da sıkılaştırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını geliştirdiği için hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırır ve cildin yenilenme sürecine yardımcı olur. Bu yağda bulunan karotenoidler oldukça etkili antioksidanlardır ve cildi yaşlanmanın etkilerine karşı güçlendirirler.

Zeytinyağı: Cilt hücrelerini yenileyen ve cildi nemlendiren zeytinyağı güneş ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. İçerdiği A ve E vitaminleri ile hücre yapısını korur ve yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

Hint Yağı: Eski Mısır’dan günümüze, cilt bakımında kullanılan en eski yağlardan biri olan Hint yağı cilt tarafından hızla emilir. Bu özelliği sayesinde pek çok kozmetik kremde kullanılan Hint yağı iyi bir nemlendiricidir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Hint yağını saç bakımı için de kullanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Kırışıklıklara iyi gelen yağları yüzünüze sürmeden önce cildinizi toz, kir ve yağdan arındırmak için iyice temizleyin. Temiz bir havluyla kuruladıktan sonra 1-2 damla yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak kırışıklıkların bulunduğu bölgelere yedirin. Cildin yağı emmesi 5-15 dakika sürer. Bu nedenle yağı sürdükten hemen sonra herhangi bir makyaj malzemesi ya da kozmetik krem kullanmayın. Göz kenarları ve gözaltları gibi ince ve hassas bölgelerde kolay emilen Hint yağını tercih edebilirsiniz.

, ,

Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. didem 28 Mart 2015 #

    Cilt bakımım için hindistan cevizi yağını kullanacağım.Günde ya da haftada kaç defa bu bakımı uygulamalıyım?

    • Fatih 15 Haziran 2019 #

      Her aksam temiz cilde uygulandıktan sonra yayılması gerekir. Yüz masaj aleti ile kullanılmasını tavsiye ederim, yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır.

Bir cevap yazın