Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

Her insanın ara ara kirpiklerinin dökülmesi normaldir. Ancak çok miktarda ve yakın zamanlarda meydana gelen kirpik kaybı (Madarosis) enfeksiyonlar neticesinde, kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ya da bağışıklık sisteminde yaşanan sorunlar sonucu oluşabilmektedir. Eğer kirpiklerinizin olması gerekenden çok döküldüğünü düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora giderek altında yatan sebepleri bulmanız gerekiyor.

Göz kapağını kaşımak, gözleri ovmak genellikle bir kaç kirpiğin dökülmesine neden olur. Ellerinizle gözünüzü ovmanızın, kaşımanızın nedeni cilt tipinize uygun olmayan makyaj ürünlerini kullanmanız ve cildinizin bunlara reaksiyon göstermesi olabilir. Ayrıca kirpikleriniz için kullandığınız makyaj ürünlerinin kolay çıkarılabilmesi fazla ovmamanız açısından önemli.

Göz kapaklarının kenar bölümlerinde meydana gelen iltihaplanma olan blefarit (halk arasındaki adıyla arpacık) kirpik dökülmesine neden olabilmekte. Arpacık sadece kirpik dökülmesine neden olmakla kalmaz kaşıntı, kızarıklık ve şişliği de sebebiyet verir.

Daha az görülmekle birlikte yüzde bulunan kıl köklerine yerleşen bir parazit olan demodex, hipo ya da hiper tiroid ve bağışıklık sistemi sorunları kirpik dökülmesi nedenleri arasında görülmektedir.

Kirpiklerin dökülmesinden korunmak için kişisel hijyeni en üst seviyede tutmak, doğru makyaj ürünlerini kullanmak, göz bölgesini ovmak veya kaşımaktan kaçınmak, hipoalerjenik kozmetik ürünlerini kullanmak çözüm olabilir. Eğer göz iltihabından korunmak istiyorsanız 4 aydan eski maskara, eyelinerları kullanmamalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın