Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir

Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir?

Kol ağrısının nedenlerinden bazıları kas gerilmesi, kas çekilmesi ya da zedelenmedir. Kolun omuzlardaki, bilekteki ya da dirsek eklemindeki gibi herhangi bir yerindeki ağrıya kol ağrısı denir. Ancak sol koldaki ağrıyla kalp krizi arasındaki bağlantıyı duymuşsunuzdur. Kalp krizi sırasındaki kol ağrılarına biraz daha yakından bakalım.

Kalp Krizi

Kalp krizi kalptaki kan akışının tamamen bloke olmasıdır. Bu duruma bağlı olarak kalp gerektiği gibi çalışmaz hatta bazen tamamen durarak ölüme sebebiyet verir. Kalp krizi kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Ancak 50 yaş üstü kadınların genç kadınlara göre kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Yakın zamandaki araştırmalara göre kalp krizinin en yaygın nedenleri stres ve kolesterole bağlı damar tıkanıklıkları olarak belirlenmiştir. Kalp krizinin birçok uyarıcı belirtisi olabilir.

Kalp Krizi ve Kol Ağrısı

Kalp krizinin en yaygın belirtilerinden biri göğüs ağrısıdır. Daha sonra özellikle sol kol ve omuzu kapsayan kol ağrıları gelir. Bu ağrı kalp krizi ağrısı olarak da bilinir. Kalp krizi esnasında ağrı göğüsten başlayarak kola, boyuna hatta enseye doğru yayılabilir. Kalp krizi sırasında sol kol ağrır çünkü kalp krizi göğsün sol tarafında meydana gelir. Ağrı buradan sol omuza ve sol koldaki bronşiyal atardamara doğru yayılır. Böylelikle kalp krizi geçiren biri sol kolunda ağrı duyabilir.

Kalp Krizi Belirtisi Olarak Kol Ağrısı

Kadınlarda kalp krizi esnasında kol ağrısı, göğüs ağrısına oranla daha fazla görülür. Bazı kadınlarda göğüs ağrısı hiç hissedilmeyebilir ama kol ve omuz ağrısına mutlaka rastlanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi kol ağrısı kalp krizi belirtilerinden yalnızca biridir ve başka belirtiler de eşlik eder. Yine de sol kola sağlanan ani ağrılarda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Basit testlerle bu ağrının kalp kriziyle bağlantılı olup olmadığı anlaşılabilir. Unutulmamalıdır ki, kalp krizini atlatabilmenin en büyük şartı erken müdahaledir.

Diğer yandan sol kol ağrılarının sadece kalp krizi kaynaklı olacağı gibi bir yanılgıya kimse kapılmamalıdır. Sol kol ağrılarının pek çok farklı nedeni olabilir. Stres ve panik atak kaynaklı ağrılar görülebilir. Sol kol ağrısıyla birlikte diğer belirtiler de dikkatle izlenmelidir. Her halükarda en ufak bir şüpheniz varsa bile mutlaka uzman bir doktora danışmanız çok önemlidir. Kadınlar için kol ağrısı hakkında daha detaylı bilgi için kadınlarda kol ağrısı yazısını ziyaret edebilirsiniz.

, ,

Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir? İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. kazım 08 Ocak 2013 #

  Admine ve paylaşana teşekkürler.

 2. kabe 09 Ocak 2014 #

  Merhaba ben 25 yaşında bir bayanım ve benim sol kolum devamlı ağrıyor sadece kolum ağrısa sol tarafım komple ağrıyor kaç defa doktora gittim bir şey çıkmadı bende bir de panik atak var kalp krizi geçireceğim diye çok korkuyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 3. Nuri 19 Ocak 2014 #

  Merhaba ben 31 yaşında bir erkeğim bir ay arayla üç sefer sol göğsümde ağrı oldu ve sol kolum ağrımaya başladı bunların sonuncusu bugün oldu daha sonrasında esneme oluyor bunun nedeni nedir?

 4. kadem 24 Mart 2014 #

  Selam sol göğsümde 2 yıldır ağrı var kol omuz bölgesi ağrı yapıyor kardiyalojiye gittim kalple ilgili her şeyi yaptırdım bir şey çıkmadı sadece troit bezi yavaş çalışıyor dediler bu göğüs ağrısı yapar mı bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 5. a.haydar canpolat 09 Mayıs 2014 #

  Sol kolum dirsekten parmaklarımın ucuna kadar kramp az uyuşma 2-3 sefer tekrarladı ne olabilir teşekkür ederim.

 6. Hatice Güneri 19 Aralık 2014 #

  Merhaba 17 yaşındayım ve sol kolumda pazıdan başlayıp bileğe kadar uzanan bir ağrı var. Bununla beraber elim uyuşuyor. Sizce bu neyin belirtisidir?

 7. Esra varol 14 Mart 2015 #

  Bi hafta önce kolumdan hafif ağrı hissettim. Sonra göğsüm de sırtımın sol üst omuza yakın bölgesinde de . Hastahaneye gittim. Ekg ,film ,kan testi ,ve ultroson la bakıldı kalbim dinlediler . Ama hiç bir bulguya ratlanmadi. Ağrım biraz daha var

 8. Beyzanur 12 Mart 2016 #

  Benim kalbimde sürekli bir çarpıntı var ve bir hafta sürdü, ondan sonra doktora gittim ve ekg çekildi. Kalbinde çektik var dedi, çektiğin anlamı nedir?

 9. Şeyma 08 Mayıs 2016 #

  Kalbimde sürekli olarak çarpıntı var, heyecan yapıyorum ve atışlar daha da hızlanıyor, kızarıyorum. Sanki vücuduma kaynar su döküyolarmış gibi oluyor, daha yeni başlayan sol omuz ve kafamın sol tarafında ağrılar sinyal verir gibi ağrıyıp geçiyor, sizce bu neden olabilir?

 10. Nevzat Mertoğlu 01 Ekim 2018 #

  Merhaba sinir sıkışması olabilir bende de panik atak var ilaçlarımı kullanmama rağmen geçmedi. Her şeye psikolojik diyorlar sonra beyin cerrahına gittim, sinir sıkışması çıktı şimdi ağrım geçti tavsiye ederim

Bir cevap yazın