Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Kolesterol “düşman” olarak algılansa da aslında bu genel kanı doğru değil. Çünkü hepimizin vücudunda bulunan kolesterolün yeni hücre yapımı, safra sıvısı üretimi, güneş ışınlarının D vitaminine dönüştürülmesi, yağda çözülen vitaminlerin işlenmesi gibi pek çok önemli görevi var. Bu nedenle kolesterolün büyük çoğunluğunu vücudumuz üretir ve gıdalardan aldığınız kolesterol toplam kolesterolün çok az bir kısmını (%15 kadar) oluşturmaktadır. Kolesterol konusunda dikkat edilmesi gereken nokta LDL ve HDL kolesterol arasındaki dengenin korunmasıdır. LDL kolesterol, yaygın olarak bilinen adıyla “kötü kolesterol” HDL kolesterole (iyi kolesterol) oranla daha az protein ve daha çok yağ içerir. LDL seviyesi yükseldiği zaman kolesterol kanda birikir ve kanla birlikte vücudu dolaşırken damar duvarlarına yapışmaya başlar. Zamanla damarların içinde plakalar oluşturur ve damar tıkanıklığına varan ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Öte yandan HDL kolesterol bu fazla kolesterolü karaciğere taşıyarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Önemli olan iyi/kötü kolesterol dengesinin korunması ve hücrelerin kullanmadığı fazla kolesterolün vücuttan atılmasıdır.

LDL Kolesterolün Yüksek Olmasının Nedenleri

LDL kolesterolün yüksek olmasının ve bazı kişilerde buna bağlı damar tıkanıklığı riskinin diğer insanlara göre daha fazla olmasının nedeni sadece beslenme alışkanlıkları değildir. Örneğin kortisol ve adrenalin hormonlarının daha fazla salgılanmasına yol açan stres kolesterol üretimini artırabilir.

Diğer yandan menopoz sonrası kadınlarda ve 50 yaş üstü erkeklerde yüksek kolesterole daha sık rastlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak yakın aile bireylerinizde yüksek kolesterol sorunu varsa bunun sizde de görülme olasılığı yüksektir çünkü yüksek kolesterol nesilden nesile aktarılan, kalıtımsal bir problemdir.

Tabi yüksek kolesterol nedenleri arasında kötü beslenme alışkanlıkları ve fiziksel olarak aktif olmamak büyük rol oynamaktadır. Alkol kullanımı, fazla kilolar ve sigara içmek yaşam tarzına bağlı yüksek kolesterolün diğer nedenleri arasındadır.

Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yollar

Yüksek kolesterol sorununuz varsa ve bu nedenle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız aşağıdaki doğal yöntemleri uygulamaya başlamadan önce olası yan etkiler konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Bu yöntemler herkes için aynı olumlu etkiyi göstermeyebilir ve kolesterolünüzü düşürmeyebilir.

Hindiba Çayı: 1 çay kaşığı toz hindiba kökünü, yarım çay kaşığı çemen otu tohumu ve yarım çay kaşığı zencefil tozuyla karıştırın ve 250 ml kaynamış suya atarak 3-4 dakika kaynatın. Süzdükten sonra 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra içebilirsiniz. Bu çayı günde 2 defa tüketin.

Sarımsak: LDL kolesterolü düşüren ve HDL kolesterolü yüksekten sarımsağı daha fazla tüketmeye çalışın. Her sabah aç karnına 1 bardak suyla birlikte 2-3 adet çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Eğer reflü veya diğer bir mide rahatsızlığınız varsa sabahları çiğ sarımsak yemek mide ağrılarına neden olabilir. Ayrıca sarımsağın gün içinde vücut kokusuna neden olabileceğini unutmayın.

Bal: Sabahları 1 büyük bardak sıcak suya 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyip içebilirsiniz.

Yulaf: Her gün yarım kase yulaf ezmesi yemek kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.

Kuruyemiş: Kararında (günde yarım avuç) badem ve ceviz tüketmek LDL kolesterolü düşürür. Ancak aşırıya kaçarsanız hem fazla kalori hem de ihtiyacınızdan daha fazla yağ almış olursunuz.

Havuç: Pektin adlı bileşen bakımından zengin olan havuç kolesterolü düşürür.

Pancar: Karotenoidler ve flavonoidler bakımından zengin olan pancar kolesterolü düşüren sebzeler arasında yer almaktadır.

Zerdeçal: Yemeklerle birlikte bir miktar zerdeçal tüketmek LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürür.

Su: Vücudun toksinlerden daha kolay arınması için günde en az 8 bardak su için.

Soğan: Soğan ve soğan suyu toksinlerin temizlenmesine, kalp fonksiyonunun düzenlenmesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Tarçın Çayı: 1 büyük bardağı dolduracak kadar su kaynatın ve içine 1-2 çubuk kabuk tarçın atarak 10 dakika kadar demledikten sonra için. Günde 2 kez içebilirsiniz.

Yeşil Çay: Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil çay düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü düşürebilir. Ancak yeşil çayın kafein içerdiğini unutmayın ve aşırıya kaçmayın. Ayrıca yatmaya yakın içeceğiniz yeşil çay uyku düzeninizi bozabilir.

Çemen Otu: 1 büyük bardak suyun içine 1 çay kaşığı çemen otu tohumu atın ve bir gece bekletin. Sabah süzdükten sonra içebilirsiniz.

C Vitamini: Antioksidan vitaminlerden biri olan C vitamini LDL/HDL kolesterol dengesini sağlamak için önemlidir. Daha fazla sebze ve meyve tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda C vitamini alabilirsiniz.

Kolesterolü Düşürmek İçin Diğer Öneriler

 • Uykunuz düzenli olsun. Her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
 • Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Düzenli egzersiz stres atmak için iyi bir yöntemdir.
 • Sağlıklı yağlar tüketin. İşlenmiş, trans yağları hayatınızdan çıkarın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. İlla bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Günde 45 dakika hızlı adımlarla yürüyün.
 • Daha çok taze meyve ve sebze tüketin.
 • Kırmızı et yerine balık, en azından tavuk eti tüketin.
 • Alkol tüketimini azaltın, mümkünse tamamen bırakın.
 • Sigarayı bırakın. Sadece kolesterol değil pek çok sağlık sorunundan korunmanız için sigarayı bırakmalısınız.
 • Kızartma yemeklerden kaçının. Pastane işlerini olabildiğince az tüketin.
 • Hazır meyve suyu içmeyin. Canınız meyve suyu çekerse taze sıkılmış meyve suyu için.
 • Şeker tüketiminizi kontrol altında tutun. Gazlı ve şekerli içecekleri tüketmeyi bırakın.
Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın