Kortizol Yüksekliği Tedavisi

Kortizol Yüksekliği Tedavisi

Önemli vücut fonksiyonlarının gerçekleştirilmesinde etkili olan kortizol seviyeleri yükseldiğinde günlük hayatı etkileyen sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Bu sorunlar arasında aşırı kilo alımından cilt sorunlarına, sürekli sinirlilik halinden paranoyaya, kadınlarda kısırlıktan bağışıklık sistemi sorunlarına kadar fiziksel ve ruhsal problemler sayılabilir. Adrenal korteks tarafından üretilen kortizol seviyesi yükseldiğinde ilaçla tedavi (Nizoral, Lysodren ve Metopirone gibi ilaçlarla) ve daha ileri durumlarda böbrek üstü bezinin alınması gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Kortizol yüksekliği tedavisinde bitkisel yöntemler ile kortizol üretimini azaltacak reçeteler bu alanda uzman olanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kortizol seviyesi vücutta oluşan bazı sorunlar nedeniyle yükselip alçalabileceği gibi aşırı stres, kafein tüketimi gibi bazı dış etkenlere bağlı olarak da yükselebilmektedir. Bu gibi durumlarda seviyeleri yükselten etkenler azaltılarak hormon düzeyi normale çevrilebilir.

Bunun dışında kalan durumlarda ilaçla tedavi en çok kullanılan tedavi seçeneğidir. Tabii kortizol seviyesi yüksekliği sadece strese, kafeine bağlı olarak yaşanmamaktadır. Böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörler kortizol seviyesini yükselten hastalıklar arasında sayılabilir. Bu gibi hastalıklarda kimyasal tedavi, ışın tedavisi gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Kortizol yüksekliği belirtileri yaşıyorsanız ya da herhangi bir şüpheniz varsa en iyisi ve garantisi doktorunuza gitmek ve hormon testi yaptırmak olacaktır. Eğer kortizol seviyesinde bir anormallik varsa buna neyin sebep olduğu ve uygun tedavi yöntemi doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Kaynaklar

  • The Mayo Clinic: Cushing’s Syndrome (Bu sayfada kortizol hormonu yüksekliği ile oluşan Cushing sendromu tedavisi ile ilgili İngilizce bilgiler bulabilirsiniz.
Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın