Kozmetik Alerjisi

Kozmetik Alerjisi

Günlük bakımın önemli bir parçası olan şampuanlar, bakım kremleri, makyaj malzemeleri, deodorantlar daha güzel hissetmemize yardımcı olsa da ciltte tahrişe ve kızarıklığa yol açabilmekte. Yapılan araştırmalar ortalama bir insanın günde yaklaşık 7 farklı kozmetik ürün kullandığını ortaya koyuyor. Bu kadar farklı kimyasal maddenin bazı insanlarda alerjiye yol açması ise oldukça normal. Bu ürünlerin alerjik reaksiyonlara neden olmasının başlıca nedeni içerdiği koruyucu maddeler ve kokulardır.

Kozmetik Alerjisi Belirtileri

Kozmetiklere cilt iki farklı şekilde tepki gösterir. İlki alerjik reaksiyonun tetiklenmesi sonucu oluşan tahrişler, ikincisi ise alerjik olmayan kızarıklık, kaşıntı ve şişliklerdir.

Alerjik olmayan reaksiyonlar daha sık görülür. Bu tip sorunlar kozmetik ürün içinde bulunan ağır kimyasalların cilde zarar vermesi ve kızarıklık, cildin pullanması, şişlik ve kaşıntıya yol açması şeklinde kendini gösterir. Alerjik olmayan kozmetik nedenli sorunlarda cildin kızarması, şişmesi ya da kaşınması çoğunlukla ürünün kullanıldığı bölgeyle sınırlıdır. Genel olarak derinin ince olduğu göz kapakları, koltuk altı gibi bölgelerde meydana gelir. Yine cildin kuru olduğu ya da cilt çatlakları olan bölgeler kozmetik ürünlere karşı daha hassastır.

Kozmetik alerjisi ise kozmetik ürünün içinde bulunan herhangi bir maddeye karşı cildin verdiği tepkidir. Sadece ürünün kullanıldığı alanda değil daha geniş bir bölgede belirtileri görülebilir. Kızarma, şişlik, kaşıntı genel belirtileri arasındadır. Kozmetik alerjisine en hassas bölgeler arasında dudaklar, boyun bölgesi, göz ve çevresi, yüz, kulaklar sayılabilir.

Bazı kozmetiklere karşı alerjik tepki anında ortaya çıkarken bazı ürünlerin alerjiye neden olup olmadığını anlamak haftalar sürebilir. Örneğin parfüm gibi güçlü bir tahriş edici kozmetik ürüne cildin tepki vermesi 30-45 dakika sürerken alerjik olduğunuz banyo sabununun ciltte gözle görülür belirtileri haftalar sonra ortaya çıkabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın