Kudret narı nasıl yenir

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve enfeksiyonlara iyi gelmesinin yanı sıra, bazı kanser türlerinin ilerlemesinin de önüne geçtiği düşünülen gıdalardan bir tanesi de, şekli salatalığa benzeyen, kudret narı adı verilen sebzedir. İçerdiği vitaminler bakımında zengin, fakat tat olarak biraz acı olan bu faydalı sebzeyi ilk önce nasıl tüketebileceğinize bir bakalım.

Kudret Narıyla Hazırlanan Tarifler

Diğer sebzelerde de geçerli olduğu üzere, kudret narı en fazla çiğ haldeyken besleyicidir; fakat ne yazık ki bu durumda kudret narını tüketmek çok zordur çünkü pişmemiş halde bu sebzenin tadı çok acı olur. Kudret narını en basitinden şu şekilde hazırlayıp pişirebilirsiniz:

1. Kudret narını güzelce yıkadıktan sonra kurulayın ve kabuğunu ince bir şekilde soyun. Sonrasında narın baş ve son kısımlarını kesin. Narı ortadan ikiye ayırdıktan sonra da bir kaşık yardımı ile narın içini temizleyin.

2. Kudret narını enlemesine ikiye bölüp, parçalara ayırdıktan sonra, parçaları önceden zeytin yağını kızdırmış olduğunuz tavaya atın ve nar parçaları kızarıncaya kadar kızartın.

3. Bir tabağın üzerine havlu kağıt ya da peçete yerleştirdikten sonra kızaran kudret narı parçalarını bunun üzerine yerleştirin. Bu kağıt ya da havlu fazla yağı emdikten sonra, hazır durumda olan kudret narı parçalarını ister salatalara ister çorbalara katın.

İşte yukarıda bahsettiğimiz gibi kızarmış kudret narı parçalarını diğer yemeklere eşlik edecek şekilde kullanabileceğiniz gibi, İnternet’te de kolaylıkla rastlayabileceğiniz aşağıdaki tarifi uygulayarak da, kudret narını ana yemek olarak hazırlayabilirsiniz.

1. Bir adet orta boy doğranmış soğanı ve iki, üç diş ezilmiş sarımsağı yağda pembeleşinceye kadar gezdirin.

2. Yukarıdaki tarifte anlatmış olduğumuz şekilde hazırlamış olduğunuz kudret narı parçalarını da tavaya, soğan ve sarımsağın yanına ekleyin. Üzerine az miktarda tuz ve karabiber serpin. Bu şekilde 3 dakika pişmelerine izin verin.

3. Ayrı bir tasın içinde bir adet yumurtayı çırpın ve sonrasında tavadaki karışımın üzerine boşaltın, fakat karşımı kaşıkla falan çevirmeyin, öylece bırakın. Ve işte kudret narı yemeğiniz hazır!

Kudret Narında Bulunan Vitamin ve Mineraller

Botanik kitaplarında Momordica charantia olarak geçen kudret narı, kavun ve salatalıklar ile aynı aileden gelmektedir. Asya ve Afrika’da yetiştirilen bu sebze, yerli halk tarafından faydalı etkileri sebebi ile sık tüketilmektedir. Gerçekten de içerdiği mineral ve vitaminler incelendiğinde bu sebzenin değeri daha da artmaktadır. Kudret narında fazla miktarlarda demir, magnezyum, fosfor, potasyum, pantotenik asit ve vitamin b-6 bulunur. Bunun yanı sıra bu sebze, cilt, gözler, saç ve sinirlere iyi gelen luteinden bol miktarda içermektedir. Ayrıca sebzenin hem kendisinde hem de kök ve yapraklarında yüksek miktarda kalsiyum, karoten ve riboflavin bulunur.

İçerdiği bu zengin vitaminler ve mineraller sayesinde kudret narının, kan şekerini düzenleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. 1942’de Sri Lanka Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, kudret narının içerisinde insülin benzeri bileşenler bulunmakta olup bunlar da bazı diyabet vakalarında olumlu etkiye sebep olmuşlardır.

Siz de eğer, “Ne yersen, o’sun” felsefesini benimseyen ve sadece sağlıklı gıdalar tüketmek ya da sadece zevk için farklı tatları denemek isteyenlerdenseniz o zaman kudret narını denemenizi tavsiye ederim. Gerçekten de hem hazırlanması hem de pişirilmesi çok kolay kolay olan bu sebzeyi kullanarak sadece mutfak repertuarınızı genişletmekle kalmayıp aynı zamanda da vücudunuza sağlık katıyor olacaksınız. Kim bilir, belki de kudret narı kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz tatlardan birisi olur?

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın