Küf Alerjisi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Küf Alerjisi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Küf genellikle son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinde ve su ile temas eden duş perdeleri gibi yerlerde bulunan mantarlardan dolayı oluşmaktadır. Bu mantarların görünümü benzer olsa da aslında farklı özelliklere sahiptirler. Nemli yüzeylerde kumaşların veya diğer eşyalarınızın çürümesi ile oluşacak küfler ile gıda ürünlerinde ve bodrum duvarlarında bulunan küfler birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Küflenmenin Nedenleri

Mantar sporları havada yayılarak ürer. Küfe karşı alerji, bağışıklık sisteminizin mantar sporlarına karşı gösterdiği tepkilerden oluşur. Mantarlar işgalci olarak davranır ve vücudunuzun bağışıklık sistemi bu mantarlar için antikorlar oluşturur. Eğer küfe karşı alerjiniz varsa, küfe neden olan mantar sporlarıyla diğer karşılaşmalarınızda bağışıklık sisteminizin vücudunuzu koruma isteği nedeniyle gözleriniz sulanabilir ve hapşırabilirsiniz. Bu tür alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına histamin gibi kimyasal maddelerde neden olabilir.

Küf Alerjisinin Görülmesi

Alerji; yaş, ırk, cinsiyet gibi unsurlardan etkilenmeden herkes de ortaya çıkabilir. İşiniz veya evinizde küflerle sık sık karşılaşabilirsiniz. Bazı aile üyelerinde ortaya çıkan alerjilerde genetikte rol oynayabilir. Hayvan dışkılarına ve polen gibi çeşitli şeylere hassasiyetiniz olabilir ve bunlar bir alerjiye dönüşebilir.

Küf Alerjisi Belirtileri

Alerjik reaksiyonlar, vücudunuzun bazı kimyasal maddelere vücudunuzun kimyasal maddelere karşı yanıt olarak ortaya çıkar. Alerjilerin yaygın belirtileri gözlerde kaşıntı, burunda sinüs ıltihabı ve burun tıkanıklığıdır. Göz sulanması ve hapşırmada alerjide sık rastlanan belirtilerdendir. Alerjiden dolayı kaynaklanabilecek daha ciddi reaksiyonlar astım gibi hastalıklara neden olabilir.

Küf Alerjisinin Tespiti

Doktorunuz fiziki bir muayene ve tıbbi bir geçmiş araştırmasından sonra yapacakları deri testleriyle küfe karşı alerjiniz olup olmadığını belirlerler. Deri testlerinde şüphelenilen alerji maddesinin seyreltilmiş bir kısmı genellikle kol veya sırt bölgenizde küçük delikler açılarak uygulanır. Belirli bir süre geçtikten sonra vücudunuzun tepkisi gözlenir. Eğer mantar sporlarına karşı bir alerjiniz varsa, cildiniz uygulanan bu teste olumsuz tepkiler verir.

Küf Alerjisi İçin Tedavi Yöntemleri

Alerji tedavilerinde genellikle alerji belirtilerinin ve şiddetlerinin azaltılması için dekonjestanlar gibi ilaçlar kullanılır. Eğer alerjiniz astım gibi hastalıklara neden olabilecek kadar ciddi bir boyuttaysa, doktorunuz tarafından size burun spreyleri ve çeşitli ilaçlar reçete verilebilir. Bazı insanlarda bu tedavi yöntemleri olumlu yanıt vermeyebilir ve alerji belirtilerinin daha da şiddetli bir hale gelmesine neden olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın