Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru ve solgun görünen saçlarda uçların kırılması da artacağı için sık sık aldırmanız gerekebilir ve bu da saçlarınızı istediğiniz hızda uzatamamanıza neden olabilir. Saçları derinlemesine nemlendirdiğini iddia eden kozmetik ürünlerden kullanabilir ya da en azından bir kereye mahsus deneyebilirsiniz. Ancak bu ürünler hiç ucuz değil ve ayda belirli bir miktarı sadece bu ürünlere ayırmanız gerekebilir. Kuru saçlar için evde bakım ise neredeyse her mutfakta bulunan zeytinyağı, yumurta veya mayonez gibi ürünlerle yapılabilir ve neredeyse bedavaya mal olur.

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım Önerileri

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sıcak yağ uygulamaları ile kuruyan saçlarınızın ve saç derinizi nemlendirebilir, saçlarınızın daha parlak ve hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için saçlarınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz (uzun saçlar için 6-7 yemek kaşığı yeterli olabilir) miktar kadar zeytinyağının çok kısık ateşte ılıyıncaya kadar ısıtın. Ilık zeytinyağına parmak uçlarınızı sokun ve saç derinize, saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Artan yağı diplerden uçlara doğru sürebilirsiniz. Yağın yumuşatıcı etkisini göstermesi için en az 1-2 saat saçınızda kalması gerekir. Saçınızı toplayıp bir havlu sarın ya da bone takın. Yağ saçlarınızda ne kadar uzun süre kalırsa etkisi o kadar fazla olacaktır.

Zeytinyağını saçlarınızdan çıkarırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Çünkü sıcak su saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm yağı alır ve saçların, saç derisinin kurumasına neden olur. Ayrıca kullandığınız şampuan çok ağır kimyasallar içermemeli. Saçın yağını dengede tutmak sağlığı korumak açısından önemli olduğu için az bir miktar yağlı bırakabilirsiniz.

Kuru saçlar için evde bakım sadece zeytinyağı ile sınırlı değil. Bir adet yumurta, 2 kaşık mayonezi iyice karıştırarak yine saç diplerine uygulayabilirsiniz. Protein açısından zengin yumurta ve mayonez maskesi düzenli olarak yapıldığında saçları canlandıracak ve doğal parlaklığına kavuşturacaktır.

Sitemizde daha önce kuru saçlar için maskeler yazımızda kuru saçlar için evde hazırlayabileceğiniz zeytinyağı maskesi, muz, çilek ve avokado maskesi hakkında hazırlanış ve uygulanış konularında detaylı bilgiler vermiştik. Ayrıca kuru ve yıpranmış saçlar için bakım yazısında saçların kuruması ve yıpranmasının nedenleri, beslenme ile saçlarınızı tekrar eski sağlığına kavuşturmak, saçlar için gerekli vitaminler başlıklarında bilgiler bulabilirsiniz.

Saçların kuruması, yıpranması, kırılması yaşla birlikte oluşabileceği gibi kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, alkol, sigara kullanımı, kahve ve çayın fazla tüketimi ile stresin bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Kuru saçlar için ister evde ister kuaförde bakım yaptırmanız bu gibi alışkanlıkları terk etmemeniz durumda kalıcı sonuçlar vermeyecektir. Ayrıca kimyasal içeren saç şekillendirici jöle, köpük ve spreylerin sık kullanımı ile ısıyla çalışan şekillendirici, kurutucu cihazlar saçlarınızı çok yıpratır. Bu tip saç bakım ve şekillendirme ürünlerini mümkün olduğu kadar az kullanmalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın