Kuş Gözlem Dürbünü Seçimi

Kuş Gözlem Dürbünü Seçimi

Kuş izlemek bir gerçekten oldukça zevkli ve sürükleyici bir hobidir. Kuşların en güzel ve dikkat çekici hallerine, doğal ortamlarında dürbünlerle gözlemleyerek şahit olabilirsiniz. Kuşlar da diğer birçok havyan gibi, insanları kendilerine çok fazla yakınlaştırmak istemezler ve tedirgin olurlar. Bu da onları en doğal halleriyle izleme şansını elimizden alır. Bugünlerde piyasada bulabileceğiniz kuş gözlem dürbünleri geleneksel kameralarda ve dürbünlerde olmayan özellikler içerirler. Bunların başında üç boyutlu olarak kuşları izleme imkanı veren dürbünler gelmektedir. Eğer sizin de bu şekilde bir merakınız varsa ve kuşları gözlemleme hobisiyle yakından ilgiliyseniz, aşağıda en uygun dürbünü seçme konusunda size yardımcı olacak bilgileri bulabilirsiniz.

Öncelikle hangi tür kuş türünü gözlemlemek istediğinizi belirleyin. Kuş izleme, yılın farklı zamanlarında yapılır ve bunda etken kuşların göçleridir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak kararınızı verin ve seçtiğiniz kuş türüne ve bu türü izleyebileceğiniz en yakın mesafeye göre uygun bir dürbün alın.

Dürbün çeşitlerini araştırın. Ne için dizayn edildiklerini öğrenin. Avcılar için ekipman satan dükkanlarda uygun dürbünleri bulabilirsiniz. Ayrıca online olarak da istediğiniz dürbünü satın alabilirsiniz. Bu şekilde çeşitli özelliklerdeki dürbünleri daha kolay kıyaslayabilirsiniz.

Kuş gözlemleme yaparken yalnızca dürbünle izlemeyin aynı zamanda fotoğraflayın da. Teknolojinin de gelişmesiyle dürbünler yüksek çözünürlüklerde fotoğraf çekme olanağı tanıyan kameralar içermeye başladılar. Bu şekilde fotoğrafları bir bilgisayara aktarıp, istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve kuş gözlem yolculuklarınızdan bir ajanda yapabilirsiniz.

Birkaç değişik dürbün deneyin. Satın almadan önce mağaza dışında farklı uzaklıklardaki objelere odaklanarak nasıl bir görüntü alabildiğinizi araştırın. Ayrıca alacağınız dürbünün konforlu olmasına ve çok ağır olmamasına dikkat edin.

Eğer almak istediğiniz dürbün çok ağırsa ve bu dürbünde çok kararlıysanız tripod alarak bu ağırlığı taşımaktan kurtulabilirsiniz. Tabii tripod sabit olacağınız durumlarda size avantaj getirmekle birlikte mekan değiştirmeniz gereken durumlarda ekstra bir yük olacaktır. Bu yüzden rahat taşıyabileceğiniz, sırt çantanıza sığabilecek ve hafif tripod modellerine bakmalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın