kus-pisligi

Kuş Pisliği Nasıl Temizlenir?

Hepimiz kuş pisliğini şansla bağdaştırmış olsak da, söz konusu kuş pisliği temizlemek olunca hiçbirimiz sinirlenmemek konusunda şanslı olamıyoruz. Çünkü kuş pisliği temizliği zorlayıcı ve sinir bozucudur. İşte bu yüzden size zaman ve moral kazandırması açısından kuş pisliği temizliğinin püf noktalarını öğrenmekte fayda var.

Siz aceleyle bir toplantıya yetişmeye çalışırken başınıza gelen bir talihsizlikle kıyafetinizde ‘kuş pisliği’ olduğunu görüyorsunuz. Aslında bunu erkenden fark etmiş olmanız bile büyük şans sayılır. Yoksa kuş pisliği kısa sürede kurur ve hiç vakit kaybetmeden zor leke kıvamına gelir. Bu sebeple lekeyi ne kadar erken fark ederseniz, kurtulması o kadar kolay olacaktır.

Bir başka senaryoya bakalım. Uzun süredir park halinde olan arabanızın üzerinde birçok kuş pisliği olduğunu gördünüz. Şansınız varsa, kuş pisliği henüz tazedir ve kurumamıştır. Bu bahsettiğimiz örnek çoğunlukla sürücülerin en yaygın kâbuslarından biridir. Bu durumda yine, yapılacak ilk iş elbette lekelere müdahale etmektir. Çoğu sürücü, arabasında kuş pisliği lekelerine anında müdahale etmek için temiz bez ve su bulundurmaktadır.

Kuş pisliği lekesi diğer tüm zor lekeler gibi hızlıca müdahale edilmesi gereken lekelerdendir.

Kuş dışkısı, görüntü olarak hem rahatsız edici bir lekeye dönüşür; hem de içeriğindeki yoğun asit sebebiyle kalıcı izler bırakır. Kuş dışkısı neden yoğun asit içeriyor? Çünkü bu tip iz bırakan dışkılar, etçil kuş türlerine aittir. Özellikle beslenme şekli etçil olan kuş türlerinin dışkıları, genel kuş türlerine göre daha asidiktir. Aslında kuş pisliği dediğimiz şey tam olarak ‘idrar ve dışkının’ birleşimidir.

Bunlara ek olarak, en çok metal yüzeylerde kuruyan kuş pislikleri geri dönüşü olmayan izler bırakır. Özellikle üstünde herhangi bir koruyucu olmadan park edilmiş araçlara kuş pisliği bulaştığında, aracın boyası ve hatta boyanın altında bulunan malzeme de zarar görmektedir. İşte bu sebeple kuş pisliğinin kurumasına izin vermeden müdahale etmenin önemi büyüktür. Çünkü hem güneşin etkisi hem de zamanla kuruma hali, bu lekeleri iyice kalıcı hale getirmektedir. Bu durum da aracın lekesini ‘boyayla bile kapatılamayacak’ hale sokacaktır.

Şimdi kuş pisliğinin ne kadar zor bir leke olduğunu biliyorsunuz. Peki, başınıza geldiğinde ne yapmalısınız? Nasıl müdahale edebilirsiniz? Kuş pisliğini en pratik şekilde nasıl temizlemelisiniz? Bunların hepsini yazımızda açıkladık.

Kuş Pisliğini Temizlemenin Pratik Yolları

Giysilerden Kuş Pisliği Lekesini Çıkarmanın Yolları

Leke Yeniyse: Eğer kuş pisliği lekesi henüz oluşmuşsa, leke hemen bir ıslak mendille ya da ıslak bezle bulunduğu yüzeyden silinmelidir. Bu şekilde hızlı bir müdahaleyle kuş dışkısından dolayı oluşabilecek lekeyi en baştan engellemiş olursunuz.

Leke Kurumuşsa: Kıyafetinizde oluşan kuş pisliğini daha sonra fark ettiyseniz, evde hazırlayabileceğiniz bir karışımla temizleyebilirsiniz. Ilık suya bir miktar çamaşır deterjanı ekleyiniz ve karıştırınız. Özellikle deterjanınızın ağartıcı olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra kıyafetinizin lekeli olan bölgesine bu karışımdan ekleyin ve bir süre bekleyin. Çamaşır deterjanları kuş pisliği gibi sert ve kalıcı lekelerin yumuşamasına yardım eder. Yaklaşık iki ya da üç dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra, yumuşak bir süngerle lekeli alanı silebilirsiniz. Lekenin kurumasına izin vermeyin. Bu yüzden deterjanlı su ile sürekli olarak nemlendirin ve süngerle silin. Leke tamamen silininceye kadar bu işlemi tekrarlayın. Eğer kıyafetiniz hassas bir kumaşa sahip ise, narin hareketlerle silme işlemini yapmalısınız. Ayrıca temizlik işlemi bitince, kullandığınız süngeri atmalısınız.

Son aşamada ise kıyafetinizi çamaşır makinesinde, kumaşına uygun bir programda yıkayabilirsiniz.

Kuş pisliği lekesi sizi zorluyorsa, çıkması pek mümkün değilse; beyaz kıyafetler için farklı bir yöntem daha var. O da amonyaklı su kullanımı… Suyun içerisine bir miktar amonyak karıştırıp, temiz bir bezle lekeli alanı siliniz. Ve daha sonra da bol suyla durulayınız.
Bir türlü çıkmayan kuş pisliği lekesi, eğer renkli çamaşırlarınıza musallat olduysa, benzinle çıkarmayı denemek de bir seçenektir. Elbette ardından iyice durulamanız şartıyla…

Arabadan Kuş Pisliği Lekesini Çıkarmanın Yolları

Leke Yeniyse: Arabanızın üzerindeki kuş pisliği lekesini gördüğünüz anda temizleme imkânınız olduysa ve henüz leke kurumadıysa, hemen bir ıslak mendil / bez ile lekeyi siliniz. Henüz yeni oluşmuş bir leke, kolayca temizlenecektir. Ancak yine de temizlerken fazla yaymadan silmeye özen göstermelisiniz. Kolay bir temizlik için lekenin yayılmasını hiç istemeyiz. Eğer ıslak mendil kullanıyorsanız, mutlaka alkolsüz olup olmadığını kontrol ediniz.

Leke Kurumuşsa: Arabanızın üzerindeki kuş pisliği lekesi kurumuşsa, ilk aşamada bu lekeyi yumuşatmak gerekiyor.

Halıdan Kuş Pisliği Lekesini Çıkarmanın Yolları

Balkonda kurutulan halılar, kuş pisliğine maruz kalabiliyor. Bu durumda çözüm yine her zamanki gibi hızlı müdahale etmekten geçiyor.

Leke Yeniyse: Sıcak su ve temiz bir bez bu işi çözecektir. Fazla sert hareketler yapmadan sıcak su ile kuş pisliğini halınızın üzerinden rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bezi, sıcak suya batırın ve halınızı silmeye başlayın. Leke çıkınca, korunaklı bir şekilde açık havada kurumasını sağlayın.

Leke Kurumuşsa: Halılar için özel üretilmiş temizleyici leke giderme spreylerinden yararlanabilirsiniz. Böylece halınıza yerleşen leke, yumuşayarak kalıntı halinde çıkacaktır. Bu çeşit temizleme spreyleri, yoğun bir şekilde köpürür ve etkili işlem yapar. Bir süre spreyi uyguladıktan sonra beklemek gerekiyor. Daha sonra nemli bir bezle kalan lekeyi silebilirsiniz. Bunların dışında hazırlayacağınız bir karışım, kuş pisliğinin inatçı lekesini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kullanacağınız malzemeler; ılık su, doğal bir sirke çeşidi ve çamaşır deterjanı. Bu karışım, zor lekeleri çıkarmada oldukça etkilidir. Kurumuş ve sizi zorlayan kuş pisliği lekesini çıkarmak için bu karışımı denemekte fayda var. Tüm bu işlemlerden sonra halınızı durulayarak, uygun bir yerde kurumaya bırakınız.

Metal Yüzeylerden, Betondan ve Çatıdan Kuş Pisliğini Çıkarmanın Yolları

Kuş pisliğini fark ettiğiniz anda, yapmanız gereken ilk iş ılık suyla müdahale etmektir. Kuş pisliğinin bulunduğu alana, bolca ılık su dökmelisiniz. Bu şekilde ılık suyun lekeyi çözmesini sağlamak için bir süre beklemeniz gerekiyor. Yüzeylerin üzerinde kuruyup kalan kuş pisliğini temizlemek oldukça zordur. Uygun alanlarda tasdikli su hortumu da kullanabilirsiniz. Bu yöntem kuş pisliğini pratik bir şekilde çıkarmak için idealdir. Hem kullanılan tasdik sayesinde, kalıntılar çıkar; hem de suyla temizlenir. Bu işlemin ardından, bir fırça ile kalan lekeyi temizleyebilirsiniz.

Fakat fırçayı kullandıktan sonra iyice temizlemelisiniz ya da temizleyemiyorsanız, atmalısınız. Çünkü kuş pisliği bakterilerle dolu olan bir yapıdadır.

Kuş Pisliği ve Şans

Genel inanışa göre kuş pisliği şans getirir. Hatta bu o kadar yaygın bir inanıştır ki; yolda üzerine kuş pislediğini gören herkes, bu duruma kızsa da içten içe iyi bir işaret olarak algılar. Kuş pisliği insanlara şans oyunları oynamak, piyango çekmek ve dilek dilemek gibi eylemleri çağrıştırır. Bunun yanı sıra rüyada kuş pisliği görmek bile şanstan sayılır. Rüyasında kuş pisliği gören kişinin uğur, bereket ve bol kazanç kapılarını açacağı söylenir.

Kısacası toplumumuzda kuş pisliği manevi olarak sürpriz gelişmeler yaşanacağını, beklenmedik güzel olaylar olacağını, dertlerin son bulacağını simgeler.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın