Laktik Asit Vücuttan Nasıl Atılır?

Laktik Asit Vücuttan Nasıl Atılır?

Laktik asit, egzersiz sonrası kaslarda ağrılara neden olur. Glikojen’in enerjiye dönüştürülmesi sırasında, oksijen azalması nedeniyle ortaya çıkar ve kaslarda birikir. Kasların alışmadığı şekilde zorlanması, ağırlık egzersizleri ve kardio egzersizleri laktik asit birikiminin ana nedenidir. Düzenli egzersize alışan kaslarda oksijen ihtiyacı dengelenebildiği için laktik asit üretimi daha az olur.

Kardio egzersizleri sonrası kendinize soğuma süresi ayırmanız ve egzersizi aniden bırakmamanız laktik asidin neden olduğu ağrıların azalmasına yardımcı olur.

1.Adım: Yürüme, koşu, bisiklet, jogging veya aerobik… Hangi sporu yapıyorsanız düzenli olarak yapmaya çalışın ve her hafta spor için ayırdığınız süre yaklaşık olarak aynı olsun.

Geniş aralıklarla yapılan düzensiz egzersizler sonrası laktik aside bağlı ağrılar şiddetli olabilir. Ancak düzenli egzersize alışan kaslar kendini yeni oksijen seviyesine adapte eder ve laktik asit birikimi azalır.

2. Adım: Egzersiz sonrası kendinize kaslarınızı soğutmak için bir süre belirleyin. Koşu yapıyorsanız son 10 dakikayı temponuzu yavaş yavaş düşürerek değerlendirebilirsiniz.

Bu soğuma süreci laktik asidin atılması için oldukça etkili bir çözümdür.

3. Adım: Soğuduktan sonra statik esneme hareketleri yapın. Bu esneme hareketleri ile laktik asidi azaltarak spor sonrası kas ağrılarını minimuma indirebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın