latte-cappuccino-arasindaki-fark

Latte ile Cappuccino Arasındaki Fark

Bir cafeye gidip kahve mönüsünü incelediğinizde karşınıza çok sayıda kahve çeşidi çıkar ve zaman zaman hangisini seçeceğinize karar veremezsiniz. Bazen bu kararsızlığın nedeni kahvelerin arasındaki ayrımı tam olarak bilmemeniz de olabilir. Özellikle iki çeşit kahve var ki birçoğumuz bu ikisinin arasındaki farkı merak eder dururuz: Latte ve cappucino. Muhtemelen en fazla tercih edilen kahvelerden olan bu iki çeşit çok kişi tarafından karıştırılır ya da birçok kişi için de hemen hemen aynı şeydir. Peki, gerçekten latte ve cappucino aynı şeyler mi?

Elbette latte ve cappuccino aynı şey değil. İki içeçek arasında bazı farklar var ve eğer bu farkların neler olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazının sonuna geldiğinizde artık iki kahve arasındaki farkı biliyor olacaksınız ve böylelikle sipariş verirken kararsızlığa düşmekten de kurtulabileceksiniz.

Latte ile Cappuccino Arasındaki Fark

Aslında latte ve cappuccino birbirine bir hayli benzeyen iki kahve çeşididir. Bununla birlikte, latte ve cappucino arasında birkaç kilit farklılık vardır ve bu farklılıklar sayesinde ayırt edilebilmektedirler. İki kahve arasındaki en önemli fark ise kahvelerin içeriğinin oranlarıdır. Cappuccinoda latteye oranla daha fazla köpük ve daha az süt bulunmaktadır. Cappuccino daha fazla köpük içermesi sebebiyle biraz daha yoğun bir tada sahiptir. Latte ise içeriğinde daha az köpük barındırır ve içimi daha yumuşaktır. Özetlemek gerekirse; cappuccinoda latteye oranla daha fazla köpük ve buna karşılık daha az süt bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, lattenin içerisinde bolca süt ve üzerinde çok az süt köpüğü bulunurken; cappuccinoda bolca köpük ve latteye kıyasla daha az süt bulunmaktadır.

Latte ile cappuccino arasındaki bir diğer fark ise sütün ısıtılma şeklidir. Bununla birlikte bu fark kahvelerin hazırlanma süreciyle ilgili olduğu ve bizi sipariş verme kısmı ilgilendirdiği için (en azından şimdilik) yukarıda da bahsettiğimiz gibi latte ve cappuccinoyu ayırt etmemizi sağlayacak en belirgin farklılık kahvelerdeki süt ve süt köpüğünün oranlarıdır. Ancak latte ve cappuccinonun hazırlanışı ile ilgili bu detayı da bilmekte de fayda var.

Cappucino ile Latte Arasındaki Fark

Cappucino ile Latte Arasındaki Fark

* Milk Foam: Süt Köpüğü / Steamed Milk: Buharla Isıtılmış Süt

Görsel: littlecoffeeplace

Latte ve Cappuccino Nasıl Servis Edilir?

Latte ve cappuccinonun nasıl servis edildiği ülkeden ülkeye ve hatta cafeden cafeye değişkenlik gösterir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her iki kahve de genellikle seramik fincanlarda servis edilmektedir. Bununla birlikte, Avustralya ve Yeni Zelanda’da latte genellikle cam su bardağında servis edilir. Diğer ülkelerde de latte ve cappuccino farklı farklı şekillerde servis edilebilmektedir.

Ülkemizde ise latte ve cappuccinonun servis edilme şekli kahvenizi hangi mekanda içeceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin, latteyi cam su bardağında da servis eden mekan vardır, porselen ya da seramik fincanda da. Aynı şekilde cappuccino da farklı farklı şekillerde servis edilebilmektedir. 

Cappuccinonun üzerine Çikolata Tozu Serpilir Mi?

Bu da yine ülkeden ülkeye ve hatta mekandan mekana değişkenlik gösterebilen bir durumdur. İtalya’da cappuccino içecekseniz büyük ihtimalle çikolata tozu serpilmeyecektir. Ancak; Avustralya, Birleşik Krallık ya da Yeni Zelanda’da cappuccino sipariş ettiyseniz  muhtemelen içeceğinizin üzerine çikolata tozu serpilecektir. Amerika’da ise çikolata tozu serpilip serpilmeyeceği mekandan mekana değişkenlik gösterecektir. Yani bu konuyla ilgili belirli bir standart ya da kural yoktur.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın