Lazer Epilasyon Sonrası Ağda

Lazer Epilasyon Sonrası Ağda

Lazer epilasyon sonrası ağda kıl köklerinin lazer ile tam olarak ortadan kaldırılmasını olumsuz olarak etkileyeceği için tavsiye edilmez. Seanslar arası kılları ağda dışında cımbızla ya da tüy dökücü kremlerle almak her seansta aşağı yukarı %20’si temizlenen kıl köklerinin tekrar canlanmasına, aynı kökten iki kıl çıkmasına sebebiyet verebilir ve lazer epilasyon seanslarınızın uzamasına neden olabilir.

Lazer epilasyon sonrası uzayan tüyleri almak için jilet kullanabilirsiniz. Cildinizin kızarmaması ve kabarmaması için tıraştan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın.

Lazer Epilasyon Sonrası Ağdanın Ne Zararı Var?

Harcadığınız paranın ve zamanın karşılığını istenmeyen tüylerinizi gerçekten azaltarak almak istiyorsanız, lazer epilasyon sonrasında ağda ve cımbızdan uzak durmanız şart. Bunun sebebi, ağdanın lazer atışlarını etkisiz kılmasıdır. Lazer, epilasyon sırasında kıl köklerini hedef alır. Eğer lazer epilasyon seansları arasında ağda yaparsanız, bir sonraki seansınızda lazer için hedef alınacak bir kıl kökü bırakmamış olursunuz. Bu da, lazerin ağda görmüş kökleri yok edememesi ve bir süre sonra bu noktalardan hiç dokunulmamış tüylerin çıkması ile sonuçlanır.

Aynı sebeple, lazer epilasyon sonrasında cımbız kullanılması da önerilmez. Zira cımbız da ağda gibi kılları kökünden alarak lazerin karşısında yok edecek bir hedef bırakmaz; bu nedenle de yakın zamanda cımbız kullanılmış kıl kökleri lazerle zayıflamaz.

Dolayısıyla lazer epilasyona düzenli olarak devam etmeyi planlıyorsanız, ilk seanstan yaklaşık altı hafta önce ağdayı kesmeniz ve seans aralarında da ağda kullanmamanız önerilir. Jiletle tıraş olmanızda ise hiçbir sakınca yoktur. Zaten jilet, ironik bir biçimde lazer epilasyon sürecinde elinizden düşmeyecek!

Lazer Epilasyon Konusunda Sık Yapılan Yanlışlar

Tıraş olmamak: Evet, lazer epilasyon öncesinde tıraş olmanız gerekiyor. Bu işlemi doğru uygulamak, lazer epilasyonun başarısını da doğrudan etkiler. Lazer epilasyon, kıl foliküllerini kökten yakarak zaman içinde işlevsiz kılma, yani yeni kıl üretemeyecek hale getirme prensibiyle çalışır. Tüylerin bu işlem sırasında uzun olması lazerin cildinizi yakmasına yol açacaktır. Ağda veya cımbız ile kökten yapılmış müdahaleler ise lazerin boşa atılmasına sebep olur. Seanstan bir gece önce tıraş edilmiş, böylece aktif büyüme aşamasına getirilmiş ama cilt yüzeyine de çıkmamış tüyler ise lazer cihazları için idealdir.

Deneyimsiz Ellere Teslim Olmak: Sırf başka merkezlere kıyasla ucuz diye deneyimine ve yetkinliğine güvenmediğiniz bir yerde lazer epilasyon yaptırmayın. İstediğiniz sonuçları alamamak bir yana, ciddi biçimde tahriş olmuş bir cilt ve daha fazla, daha kalın istenmeyen tüyler ile karşılaşabilirsiniz. Lazer epilasyon yaptıracağınız yerde bir hekim bulunmasına da dikkat edin.

Lazerin Türü: Lazer epilasyonu vücudun hangi bölgesine yaptıracağınız, cilt renginiz, tüylerinizin rengi ve uzama süresi, bu işlemin başarı oranında doğrudan rol oynar. Bu nedenle, lazer epilasyon yaptırmadan önce gideceğiniz yerdeki cihazların özelliklerini ve hangi tür lazerle işlem yaptığını araştırın, sizin talebinizi karşılayan bir yeri tercih ettiğinizden emin olun. Şu an Diode, Alexandrite ve Nd:YAG olmak üzere üç tip lazer kullanılmaktadır.

Düzenli Gitmeyi İhmal Etmeyin: Lazer epilasyon konusunda fikrine başvurduğunuz bir arkadaşınız “Bende işe yaramadı” derse, ona mutlaka seanslara ne kadar düzenli gittiğini sorun. Lazer epilasyonda seanslar arası standart süre dört ila altı haftadır. Tüylerde istenen azalmayı sağlamak için de kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber ortalama olarak beş seans önerilir. Ancak üst üste iki seansa gidip sonuçtan memnun kalınca altı ay ara vermek, o tüylerin yeniden çıkmasına yol açabilir. Zira lazer epilasyondan kesin sonuç almak için kıl köklerini tekrar tekrar, düzenli olarak travmatize etmek gerekir.

Beklentileri Çok Yüksek Tutmayın: Düzenli olarak lazer epilasyon uygulanan bölgelerin büyük çoğunluğundaki tüylerde yüzde 85 ila 90 oranında azalma görülür. Ancak hepimizin vücudunun farklı bölgeleri farklı tepkiler verebilir; ten ve tüy rengi sizinkinden farklı olan bir başkasındaki sonuç aynı olmayabilir. Dolayısıyla beklentilerinizi aşırı yükselterek motivasyonunuzu kırmayın.

Tüylerin Sıfırlanmasını Beklemeyin: Lazer epilasyon tüyleri sıfırlamayı değil, inceltmeyi ve gözle görülür ölçüde azaltmayı vaat eder.
Bünyenizi Tanıyın: Lazerin çalışma mantığı, kıllara rengini veren melanin pigmentini hedef alıp yok etmeye dayalıdır. Bu işlem, söz konusu kılın zaman içinde kendiliğinden dökülmesine ve kökünün zayıflamasına yol açar. Söz konusu tüylerin rengi ne kadar koyuysa, lazerin etkisi de o kadar çok olacaktır. Bu nedenle lazer epilasyon en iyi kalın ve koyu renkli tüyler üzerinde etkilidir. Sarı ve kızıl renkli tüylere lazer epilasyon uygulamak aynı ölçüde başarılı sonuçlar vermeyecektir.

Hormonlarınıza Baktırın: Lazer epilasyonun polikistik over sendromu veya başka hormonal sorunlar yaşayan yaşayan kadınlarda etkili olmadığı bilinmektedir. Erkeklerde de aynı şekilde hormonal dengesizlikler epilasyonun başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.
İlaç Kullanımınının Olumsuz Etkisi: Başta antibiyotikler olmak üzere bir dizi ilaç lazer epilasyonun tüyleri azaltmasını engelleyebilir. Bazı ilaçlar, ışığa duyarlılık yarattığı için seans sonrası kızarıklık ve hatta yanığa yol açabilir.

Güneşten Korunmayı Unutmayın: Güneşe çıkmak, lazer epilasyonun öncesinde de sonrasında da tavsiye edilmez. Bronz bir tenle yaptırdığınız epilasyonun hiçbir etkisini göremeyebilirsiniz çünkü özel geliştirilmiş bir lazer türü kullanılmazsa, tüylerin rengi ile cildinizin rengi arasında lazerin etkisini göstermesini sağlayan kontrast görülmeyecektir. Seans sonrası güneşe maruz kalmak ise kızarıklık ve enfeksiyona yol açabilir, tüylerin uzama şablonunu etkileyebilir.

Acılı mı Acısız mı: Lazer epilasyonun hangi yöntemle ve vücudun neresine uygulandığı acı faktöründe doğrudan rol oynar. Aynı zamanda, bünyeden bünyeye de değişen bir durum da söz konusudur. Bazıları hiçbir şey hissetmediğiniz söylerken, bazıları da yanma, batma ve acılı bir gıdıklanma hissinden söz eder. İşleme başlamadan önce bir deneme yaptırmanız ve acı hissederseniz seanstan önce ağrı kesici ilaç veya krem kullanmanız önerilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Bilinmesi Gerekenler

 • Lazer epilasyon sonrasında, hedef alınan tüyleriniz yavaş yavaş folikülden çıkıp dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülme evresi 10-14 gün içinde son bulur.
 • Seans aralarında ağda yapmaktan ve cımbız kullanmaktan kaçının.
 • Seanslar arasında altı hafta ila iki ay süre geçmesi idealdir. Kısa süreli seans aralıklarının faydası yoktur.
 • Her seanstan sonra lazer epilasyon uygulanan bölgedeki kıl veya tüylerin azaldığını, inceldiğini ve renginin açıldığını göreceksiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Ağda İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. hamide 17 Mart 2014 #

  Selam ben 6 aydır genital bölgeme lazer epilasyon yaptırıyorum 6 aydır da genital bölgemde mantar şikayeti yaşıyorum kadın doğuma gittim yaptırmadığım hiç bir test kalmadı hiç bir şey çıkmıyor ama mantarda geçmiyor artık aklıma bu geldi acaba lazerden dolayı mı oluyor diye genital bölgede yapılan lazer mantar yapar mı daha önce başına böyle bir şikayet gelen var mı? Ben çok sıkıldım bu durumdan lazeri bırakmayı düşünüyorum ama yazık olacak azaldı iyice lazeri bıraksam bile ağda veya jiletle mi temizliğini yapacağım yüzüm için seneler önce lazer yaptırmıştım bıraktım kalanları ağdayla aldım yüzümde batık oluştu burada da oluşur mu lütfen yardımcı olun?

 2. ayşe 23 Haziran 2015 #

  Ben genital bölge ve koltuk altı için epilasyona gittim, seanslarım bitti ama hala kıllarım var az da olsa. Onları nasıl almamı önerirsiniz, tekrar çoğalmasından korkuyorum.

 3. ayşegül 17 Kasım 2018 #

  Merhabalar. Yazınızda polikistik over sendromundan müzdarip kadınlarda lazer epilasyonun etkili olmayacağını söylemişsiniz fakat ben de bu hastalığa sahip olmama ve yatıştırıcı ilaç kullanmama rağmen lazer epilasyondan olumlu sonuç aldım. Demeye çalıştığınız şey bu hastalığın tüylerde bitme oranını azalttığı yönünde mi yoksa tüylerin seanslar bittikten sonra tekrar eskisi gibi çıkacağı yönünde mi?

Bir cevap yazın