LED TV’lerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

LED TV’lerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

LED TV yeni bir televizyon türü değildir. LED TV’ler aslında standart soğuk katot floresan ışıkları yerine ışık yayan diyotlar ile arka ışıklandırmayı sağlayan yeni tip LCD TV’ler gibidirler. Samsung’un ultra ince modelleri ile oldukça tanınır hale gelmiş olan bu televizyonlar 2007 yılından itibaren raflarda yerini almıştır.

İki tane LED ışıklandırma yapılanması vardır. Bunlardan birincisi ‘arkadan aydınlatmalı’ denilen türdür. Bunların ışıklandırmaları diğer LCD’ler gibi arkadadır. Diğer yapılandırma türü ise ‘yandan aydınlatmalı’ olanlardır. Bunların aydınlatmaları adından da anlaşılacağı gibi yandadır ve böylece LED TV’ler daha ince bir hale gelmişlerdir. Bu haliyle LED TV’ler oldukça kullanışlıdırlar.

Her bir konfigürasyon kısmi karartma sunabilir. İstediğiniz zaman kısmi karartma özelliğiyle LED TV’nin ışığını kapatabilir ya da kısabilirsiniz. 2009 Sharp LC-LE700UN serisi hariç diğer LED TV’lerde kısmi karartma denilen bu özellik vardır ve bu teknoloji sayesinde bir görüntü karartılırken ya da aydınlatılırken arka aydınlatma da bundan bağımsız olarak karartılıp aydınlatılabilir.

Yandan aydınlatmalı LED TV’ler yukarıda da söylediğimiz gibi son derece incedirler ancak izleyici televizyona dik açıyla bakmıyorsa flat paneller kadar net görüntü sağlayamayabilirler.

LCD TV’lerin en büyük sorunlarından biri izleyici ekranın yakınına oturduğunda görüntünün kötüleşmesidir. Maalesef bu durum LED TV’ler için de değişmez. Hatta ekran durumu bazen LED TV’lerde daha da kötü olabilir.

LED arka aydınlatması standart florasan arka aydınlatmalara göre daha etkilidir. LED ara aydınlatması güç kullanımını azaltır ve böylece elektrikten tasarruf eder.

LED arka aydınlatması daha iyidir, ancak ne kadar daha iyi olduğu tartışmalıdır.

LED TV’ler diğer televizyonlara oranla daha pahalıdırlar.

LED TV’ler görüntü kalitesi açısından neredeyse plazmalara yakındırlar, ancak hala birtakım eksiklikleri vardır.

Eğer görüntü ayarlarını doğru şekilde yapmazsanız LED TV’ler hiçbir işe yaramayacaklardır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın