LED TV’nin Avantajları

LED TV’nin Avantajları

Önce plazmalar vardı, sonra LCD TV’ler şimdi de LED TV. Peki daha yeni eski tülü televizyondan oldukça pahalı bir yatırımla LCD TV’ye geçmişken şimdi LED TV’ye yatırım yapmaya gerçekten değer mi? Bu yazıda LED TV’nin sağladığı avantajlar hakkında bazı bilgiler bulabilir ve kararınızı buna göre verebilirsiniz. LED TV ile LCD TV arasındaki en önemli farklılık televizyonun parlaklığını sağlayan arka aydınlatmadan gelmekte. Normal LCD TV’lerdeki arka aydınlatma soğuk katot floresan lambalar tarafından sağlanır. Diğer yandan LED TV’lerde bu iş beyaz LED panelleri tarafından yapılır. LCD TV’lere oranla LED TV’ler daha pahalı olmasına karşın bu aydınlatma sistemlerinin birtakım yararları vardır. Bunların neler olduklarına bir göz atalım.

Güç tasarrufu: LED TV arka aydınlatmaları geleneksel LCD TV’lere kıyasla daha etkilidirler. LED hücreleri watt başına daha fazla ışık üretirler. Bu yaklaşık yüzde 40 kadar bir güç tasarrufu sağlar. Buda LED TV’lerin çalışma masrafının elektrik faturalarınıza daha az yansıyacağı anlamına gelmektedir.

Daha iyi kontrast: Bazı LED aydınlatmalı televizyonlar kısmi karartma kullanımı yoluyla daha iyi kontrast üretme yeteneğine sahiptirler. Kısmi karartma görüntünün sabit olduğu noktalarda güç tasarrufuna gitmektedir.

Daha doğru renk: LED TV arka aydınlatmaları LCD panellere göre çok daha zengin renkler sunarlar. Bu, LED’ler tarafından yayılan beyaz ışığın rengi değiştirilerek yapılır. Bu uygulama LCD TV’nin eksikliklerini telafi eden bir uygulamadır. Bundan daha fazla gelişmiş bir çözüm ise Sony Bravia modellerinde görülür. Bu modeller ekrandaki görüntüyü pekiştirmek için multi- renkli arka aydınlatması kullanırlar.

Daha küçük boyut: LED TV’ler diğerlerine oranla daha küçüktürler ve geleneksel LCD TV’lerden daha incedirler. Buna ek olarak, yandan aydınlatmalı LED TV modelleri de arka ışıkları yan kısımlarda yer aldığından yine geleneksel LCD’lere göre daha incedirler.

Sonuç olarak LED TV’lerin LCD TV’lere göre özellikle renklerin daha doğal olması, hareketlerde oluşan kesintilerin ortadan kalkması bakımından daha çok avantajları bulunmaktadır. LED TV panellerin LCD panellerden 2 cm’ye kadar daha ince olduğunu da hatırlatalım.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın