Limon Detoksu

Limon Detoksu

Şarkıcı Beyonce‘nin kullandığı bir detoks yöntemi olduğu duyulduktan sonra tüm dünyada popülerlik kazanan limon detoksu hakkında uzmanların yaptıkları açıklamalar işe yaradığı ve yaramadığı yönünde ikiye ayrılıyor. Aslında Beyonce’den önceki geçmişi 1940’lı yıllara dayanan limon detoksu günümüzde bazı zayıflama programlarına destek olması amacıyla öneriliyor. Limonun sindirim organlarını temizlediği ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu konusunda bilimsel bir kanıt bulunmamasına karşın limon detoksunu uygulama kararı size kalmış. Bu yazıda limon detoksunu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Limon Detoksu Nasıl Yapılır?

Öncelikle limon detoksu yapmadan önce bir doktora danışmalısınız. Çünkü herhangi bir uzman kontrolü olmadan gerçekleştireceğiniz bu detoks halsizliğe, vitamin eksikliğine, besin yetersizliğine ve kas kaybına yol açabilir. Orijinal limon detoksunda, akçaağaç şurubu, acı biber ve 1 limonun suyunun kullanıldığı içecekten, 10 gün boyunca günde en az 8 bardak içilmesi ve başka bir gıda tüketilmemesi önerilmektedir.

Ancak bu uygulamayı yapanlar, vücudun aşırı su kaybetmesi ve besin yetersizliği nedeniyle yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal şikayetlerini dile getirmektedir.

Ayrıca, limon detoksu sonrası, metabolizma normal yemek döngüsüne alışmakta güçlük çektiği için aşırı kilo alınan vakalarda görülmüştür.

Ani kilo ve su kaybına yol açan bu tip uygulamalar herkes için uygun olmayabilir ve zararları getirisinden daha çok olabilir. Özellikle bu tarz hızlı kilo verme uygulamalarının uzun dönemli kilo kaybı sağlamadığı ve bir süre sonra verilen kiloların fazlasıyla geri alındığı uzmanlar tarafından uzun zamandır belirtiliyor.

Eğer amacınız detoks yapıp, sindirim sistemini ve organları temizlemek, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaksa bunu bir uzman kontrolünde yapmanızı öneririz. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını istiyorsanız, kendinize uygun bir beslenme programı belirleyip bunu düzenli egzersizlerle destekleyebilirsiniz. Aldığınız kaloriyi uzun dönemde harcadığınız kaloriden az tutabilirseniz sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın