Limon Kabuğunun Faydaları

Limon Kabuğunun Faydaları

Limonun cilt bakımı için evde hazırlanan maskelerde kullanıldığını biliyoruz. Peki, limonun suyunu aldıktan sonra kabuğunu çöpe atmadan değerlendirmek mümkün mü? Hemen cevabını verelim; Evet. Limon kabuğunu taze ya da kurutulmuş olarak çeşitli şekillerde kullanarak kemikleri güçlendirmeniz, kolesterolü düşürmeniz ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız mümkün.

Sivilce izleri için limon, limon yağının cilde faydaları, limon suyunun cilde faydaları ve limonlu yüz toniği yazılarımızda limon suyunun cilt bakımında nasıl kullanıldığı ve ne gibi faydalar sağladığından bahsetmiştik.

Hatta sadece bakım için değil limon suyuyla saçlara meç yapmak yazısında doğal yolla saçları açmak için kullanıldığı hakkında da bilgiler vermiştik. Şimdi suyunun değil kabuğunun ne gibi faydaları olduğuna bir göz atalım.

Latincesi “citrus limonum” olan limon kabuğu sadece bakım ve sağlık amaçlı değil yemeklere lezzet vermek içinde kullanılabilir.

Kabuk vücut için gerekli enzimleri, C vitamini, P vitamini, kalsiyum, potasyum, lif, limonen, sitrik asit gibi mineralleri içerir.

Bu özelliği ile pek çok sağlık sorununda yardımcı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Bir bakışta limon kabuğunun faydaları;

 • Sindirim sistemine yardımcı olur
 • Mide kramplarını hafifletir
 • Gaz nedeniyle oluşan şişliğe iyi gelir
 • İdrar söktürücü olarak kullanılabilir
 • Karaciğeri temizler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Ağız hijyeni sağlar
 • Serbest radikallerle savaşır
 • Cildi doğal parlaklığına kavuşturur
 • Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Tırnakları güçlendirir

C vitamini eksikliğinden ileri gelen ve sürekli yorgunluk, zayıflık ve diş etlerinin iltihabı gibi belirtileri olan iskorbüt hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Limon kabuğu içindeki potasyum ile kan basıncını düşürmeye, dolayısıyla kalp ve damar sağlının korunmasına yardımcıdır. Yine içinde bulunan Polifenol flavonoidler ile kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır. C ve P vitaminleri damarları temizler ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar.

Salvestrol Q40 ve limonen kanserli hüclerin oluşmasına engel olur. Limon kabuğu tüketimi meme kanseri, kolon kanseri ve cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Osteoporoz, romatoid artrit, kemik kırıkları, inflamatuvar poliartrit gibi çeşitli rahatsızlıkları önlemek ya da belirtilerini hafifletmek için kalsiyum ve C vitaminine ihtiyacımız var. Limon kabuğu içerdiği yüksek C vitamini ile bu gibi kemik hastalıklarına karşı vücudu korur.

C vitamini hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmak içinde gerekli. Limon kabuğuyla bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu tip hastalıklardan korunabilirsiniz.

Diş eti hastalıklarının ve ağız içinde meydana gelen yaraların en büyük nedenlerinden biri C vitamini eksikliğidir. Düzenli olarak limon kabuğu tüketmek ihtiyaç duyduğunuz C vitaminini almanızı ve ağız sağlığını korumanızı sağlar.

Cilt lekeleri için doğal bir ağartıcı olarak limon kabuğunu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak lekelerin üzerine limon kabuğuyla hazırladığınız karışımı sürmek lekelerin görünümünü azaltacaktır.

100 gram limon kabuğu, 160 miligram potasyum, 134 miligram kalsiyum, 129 miligram C vitamini, 10,6 gram lif içerir.

Limon Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş limon kabuğundan çay hazırlayabilirsiniz. 10-15 dakika kaynar suda beklettikten sonra ateşten alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için limon kullanabilirsiniz.

Rendelenmiş taze limon kabuğunu ise evde hazırladığınız doğal bakım maskelerinde kullanabilirsiniz.

Limon kabuğunu kullanmadan önce;

Limonun zarar görmemesi için nakliyesi sırasında kabuğunda özel bir kimyasal kullanılabilmektedir. Bu nedenle limonu iyice yıkayın.

Limon kabuğu içinde bulunan oksalat fazla miktarda tüketildiğinde kristalleşmeye dolayısıyla safta ve böbrek taşlarına neden olabilir. Bu hastalıklardan şikayetçiyseniz limon kabuğu kullanmanız tavsiye edilmez.

Kaynaklar

,

Limon Kabuğunun Faydaları İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. nesrin 10 Nisan 2013 #

  Merhaba, limon kabuğu yazınız oldukça ilgimi çekti. Ben bu işleme hemen başlamak ve düzenli olarak kullanmak istiyorum. Yalnız safra kesesi alındığı için rahatsızlık verir mi?. Çünkü safraya oluşturacağı zarardan da bahsetmişsiniz. Günlük ne kadar miktarda kullanmak gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Serpil 14 Ekim 2015 #

   Aynı durum benim için de söz konusu ama cevap yazan olmamış, acaba sizde bir rahatsızlık oldu mu? Ben de limonu kabuklu yemeye başladım ve safram yok, çok şişkinlik ve gaz oldu, acaba limondan mıdır?

 2. leyla 31 Mart 2014 #

  Merhabalar limon kabuğunun faydaları dikkatimi çekti. Ben yeni bir anne adayıyım bana zarar verir mi bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 3. mehmet aydogdu 07 Nisan 2014 #

  Merhaba ben günlük 1 adet limon kabuğu yiyiyorum acaba faydası olur mu?

 4. muammer 23 Nisan 2016 #

  Bende reflü vardı, bazen gece yatarken bile aşırı rahatsızlık veriyordu. Doktora gittim, belli bir süre için gitti ama sonrasında rahatsızlıklar geri başladı. Daha sonra arkadaşım limon kabuğu yememi önerdi, o günden beri limon kabuğu yediğim sürece rahatsız olmuyorum. Sizlere de şifa olur İnşallah.

Bir cevap yazın