Limon Neye İyi Gelir?

Limon Neye İyi Gelir?

Yüksek C vitamini içeriğiyle antioksidan etkisi vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış aylarında bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Limon suyunda bulunan sitrik asit, idrardaki kalsiyum seviyesini düşürerek böbrek taşı oluşumunu azaltabilir. İdrar söktürücüdür ve adet dönemi gibi vücudun su tutmasına neden olan durumlarda fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Tabii, limonun sağlığa faydalarından yararlanmak için hazır ve konsantre limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyu tüketmelisiniz.

Limonun Faydaları

Vitamin ve Mineraller: Limonda, C vitaminine ek olarak, güçlü kemik ve dişler için gerekli olan kalsiyum ve vücutta sıvı dengesini sağlayarak kan basıncını normal düzeyde tutan potasyum mineralleri vardır. Bu iki mineral de suda çözüldüğünde vücutta depolanmaz ve düzenli olarak alınmaları gerekir. 1 adet limon, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %36’sını karşılar.

İdrar Söktürücü: 1 bardak suya birkaç dilim limon eklerseniz oldukça etkili bir idrar söktürücü elde edebilirsiniz. Vücudun aşırı su tuttuğu ve bunun rahatsızlığa neden olduğu dönemlerde limonlu su, fazla suyun atılmasına yardımcı olabilir. Limon suyu mide yanmasına neden olabileceği için suyla karıştırılarak içilmelidir ve idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız limonlu su kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Böbrek Taşları: Bazı araştırmalar, limon suyunda bulunan asidin böbrek taşı oluşumunu azalttığı ve mevcut böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Ancak bu alandaki araştırmaların sayısı oldukça yetersizdir ve limonun böbrek taşı tedavisinde kullanılması sadece “teoride” faydalıdır. Limon suyu ve böbrek taşları yazısında konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi: Antioksidan özellikleri bulunan C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Vücutta bulunan, bağışıklık sistemi zayıfladığında hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Hücre hasarının artması kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma riskini arttıran bir durumdur. C vitamini aynı zamanda demir emilimini arttırır ve demir eksikliği anemisi tedavisine destek olarak kullanılabilir. Ancak demir fazlalığı bulunanlar, C vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalıdır.

Karaciğer: Limon suyu, safra üretimini arttırarak, karaciğerdeki ürik asit ve diğer toksinlerin çözünmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yüksek potasyum içeriğiyle, karaciğer rahatsızlığı belirtileri olan iştah kaybı, kusma, huysuzluk ve diğer rahatsızlıkların hafiflemesini sağlayabilir.

Sindirim Sorunları: Limon suyu, gaz, şişlik ve mide krampları gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları azaltmak için kullanılabilir. Düzenli olarak limonlu su içmek kabızlığa iyi gelir ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Limon detoksu yazısında limon suyuyla sindirim sistemini temizlemekle ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulunuyor.

Cilt Bakımı: Asitli yapısıyla cilt lekelerinden sivilce tedavisine kadar farklı cilt sorunları için limon suyunu kullanabilirsiniz. Limon suyu sivilceye iyi gelir mi, limonla yapılan yüz maskeleri, limon suyunun cilde faydaları yazılarında limonla cilt bakımı hakkında detaylı bilgiler ve uygulama tariflerini bulabilirsiniz.

Kanser: Serbest radikallerin kansere neden olduğu bilinmektedir. Limon ve limon suyunun içerisinde ise bol miktarda C Vitamini bulunmaktadır. Bu sayede serbest radikallerin oluşmaması için verilen mücadeleye destek olabilir.

Tırnak Bakımı: Limon tırnak bakımında da kullanılabilmektedir. Zeytinyağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarınıza sürerek zayıf ve kolay kırılan tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışım sararmış tırnaklarınızın beyazlamasına da yardımcı olabilir.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce en doğrusu doktorunuza danışmaktır.

Kaynaklar

, ,

Limon Neye İyi Gelir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. phen 06 Ocak 2014 #

    Sinüzite iyi gelir mi limon ?

Bir cevap yazın