limonlu-suyun-faydaları

Limonlu Suyun Faydaları (19 Madde)

Limonlu su basitçe hazırlanabilen, şaşırtacak seviyede sağlıklı bir içecektir. Güne başlarken içeceğiniz bir limonlu su içinizi temizleyecek ve güzel bir başlangıç olacaktır. Limonlu suyunuzu bir bardak suya yarım limon sıkarak elde edebilirsiniz. Suyu soğuk değil, ılık veya sıcak tercih etmeli ve kahvaltıdan 15 dakika – yarım saat önce içmelisiniz.

Sabahları Aç Karnına İçilen Ilık Limonlu Suyun Faydaları

 • Bağışıklık sistemini desteklemesi: Limonlu su bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminize yardımcı olur ve soğuk algınlığına ve gribe yakalanma ihtimalinizi azaltır. Limonlarda bulunan C vitamini aynı zamanda vücudun demir emilimi için de gerekli bir vitamindir ki demir de bağışıklık sistemi için önemli bir mineraldir. Yani et ile alınmayan, bitkisel demir kaynaklarının ki bunlar “hem” kimyasalını içermeyen demir kaynaklarıdır, vücutta emiliminin dört kart artmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini seviyesi, özellikle stresli günlerde hızla düşmektedir. Bu nedenle limonlu su, özellikle stresli günlerde tercih edilebilir.
 • Sindirime yardımcı olması: Limon suyunun moleküler yapısı mide öz sularınınkine benzediğinden mide ve bağırsak sistemine yardımcı bir etkisi olmaktadır. Limonlu su bağırsaklarınızın temizlenmesinde ve artıkların sökülüp atılmasında yardımcıdır. Limonlu su aynı zamanda şişkinliğe, hazımsızlığa ve mide ekşimesine de yardımcı olur.

limonlu-su

 • Deriyi yenilemesi: Limonlu su derinin yaşlanmasına karşı koyabilecek bir içecektir. İçeriğindeki antioksidanlar yaşlanmaya sebep olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. C vitamini yönünden zengin olması kolojen proteininin sentezlenmesinde rol oynamasını sağlar ki bu da derideki kırışıklıkları geciktirmeye ve önlemeye yardımcı olur. Zira aminoasitler c vitaminleri yardımıyla kolojenleri oluşturabilir. Limonlu suyun deri için bir diğer faydası da akne oluşumunu azaltmasıdır.
 • Tokluk hissi vermesi: Limon pektin denilen, suda çözünebilen ve genelde turunçgillerde bulunan bir life sahiptir. Lifler tokluk hissi verirler. Bu nedenle pektin, acıkmanızı geciktirir ve açlık krizlerine girmenizi engeller. Uzun süren tokluk hissi sayesinde ara öğünlerde abur cubur yemekten kaçınabilirsiniz ve öğünlerde de aşırıya kaçmazsınız.
 •  Vücudun pH’ını dengelemesi:  İlginç bir şekilde vücut dışında asidik olan limon metabolizmaya katıldığında alkali bir hal alır ve vücudun asidik yapısını azaltıcı yani pH seviyesini yükseltici bir etki gösterir. Bu insan sağlığı açısından önemli bir etkidir.
 • İdrar yollarını temizlemesi: Limon suyu diüretiktir. Bu limon suyunun idrar oluşumunu desteklemesi anlamına gelir. Sonuç olarak vücuttaki toksinlerin vücuttan atılma hızları artar, vücut temizlenir ve daha sağlıklı olur. Limon suyu idrar yollarının pH’ını da düzenlediğinden kötü bakterilerin çoğalmasını engeller.
 • Nefesi temizlemesi: Limon suyunun antiseptik özelliği, onun bir dezenfektan gibi davranmasını ve ağızdaki kötü bakterileri öldürmesini sağlar. Eğer limonlu suyun diş minenizi zedeleyebileceğini düşünüyorsanız, limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.
 • Genel olarak sağlığınız koruması: Yüksek oranlarda barındırdığı potasyum nedeniyle limonlu su beyne ve sinir hücrelerinin çalışmalarına yardımcı olur, kan basıncınızı düzenler. Yine potasyum seviyesi sayesinde depresyon ve stresle mücadelede etkilidir. İçeriğindeki P vitamini sayesinde kılcal geçirgenliği artırır ve genel olarak vücutta kan akışını daha iyi seviyelere taşır.
 • İyileşmenizi desteklemesi: Limonlu sunun bir C vitamini kaynağı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Askorbik asit, yani C vitamini, vücutta yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sağlıklı kemikler, dokular ve kıkırdaklara sahip olmamız için C vitaminine ihtiyacımız vardır. C vitamini aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonlarla mücadeleye de yardımcı olur.
 • Karaciğeri temizlemesi: Detoksifikasyona yardımcı olması sebebiyle limonlu su bir karaciğer temizleyicisi rolü oynar. Sindirim için gerekli olan bir asit olan Öd oluşumunu destekleyerek karaciğeri temizler ve uyarır. Fazla öd akışının kontrol edilmesi ve vücut tarafından üretilen fazla mukusun dengelenmesinde limonlu su faydalıdır. Üstelik safra taşlarının giderilmesine de yardımcı olur.
 • Ağrıları azaltması: Limonlu su ürik asidin vücuttan atılmasında faydalı olduğundan eklemlerdeki ve dizlerdeki bazı ağrıları azaltır.
 • Göz sağlığına faydalı olması: Limonlu su göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kimi göz problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Vücut tuzlarının oluşumuna katkısı: Eğer fiziksel olarak yorucu bir işte çalışıyorsanız veya yoğun bir spor programınız varsa, limonlu su içmeniz kaybettiğiniz vücut tuzlarınızı tekrar kazanmanızda faydalı olacaktır.
 • Kilo vermenize yardımcı olması: Daha önce de belirtilen pektin içeriği sayesinde tokluk hissini arttırdığından kilo vermenizde yardımcı olacaktır.
 • Kafein alımını azaltmanıza yardımcıdır: Sabahları kahve yerine limon suyu tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Zira limon suyu sabahları kahve görevi görüp sizi güne zinde başlatacak ve öğleden sonrası yorgunluğunuzu azaltacaktır.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemesi: Limonlu suyun bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık ve ishal şikayetlerine iyi geldiği bilinmektedir.
 • Boğaz iltihaplanmasına iyi gelmesi: Bademcikleriniz iltihaplanmışsa özellikle sıcak ve azar azar içilecek limonlu su boğazınızı rahatlatacaktır. Zaten her sabah limonlu su içerseniz, bir boğaz enfeksiyonuna yakalanmanız büyük oranda azalır zira limonlu suyun anti bakteriyel özelliği vardır.
 • Daha çok su içmenizi sağlaması: Eğer su içmek size zor geliyorsa ve limonlu suyu sade suya göre daha rahat içebiliyorsanız, limonun faydaları yanında suyun da faydalarını elde etmek için limonlu su içebilirsiniz. Zira vücudun yüzde 60’ı sudur ve günde 2-2,5 litre su içmek sizi sağlıklı ve zinde tutacaktır. Bu miktarın bir kısmını içtiğiniz limonlu sudan karşılayabilirsiniz.
 • Bir bardak limonlu su, yirmi beş kaloriden daha azdır. Kalsiyum, potasyum, pektin lifi ve C vitamini açısından zengindir. Limonlu su yaparken, konsantre limon suları ve imal edilmiş limon suları yerine işlenmemiş gerçek limon kullanmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Kaynak:

 

, ,

Limonlu Suyun Faydaları (19 Madde) İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. ismail 21 Şubat 2015 #

  20 gündür uyguluyorum aynen söylendiği gibi her türlü faydasını gördüm tavsiye ederim.

 2. faith 03 Nisan 2015 #

  Safra kesesi iltihabına iyi gelir mi?

 3. walter 05 Nisan 2015 #

  bir şeyin yararını yazıyorsanız zararını da yazın, limonun içerisinde şeker var ve şekerin zararları da belirtilmeli
  ayrıca limonun posasından yararlanmamız mümkün olmuyor bu yöntem ile. posalı limonu kullan üstüne su iç.
  tam tersi vitamin meyveden ayrıldığında hızla değer kaybeder.

  • Tuğba 11 Haziran 2015 #

   Kesinlikle deneyeceğim, çok heyecanlandım, çünkü şöyle bir tecrübem var. İdrar tahlilinde pH değerim biraz yüksek çıkmıştı. DR. beni Nefroloji’ye yönlendirdi, A dan Z ye incelendim, böbreklerden şüphelendi ancak çok şükür hiç bir şeyim yokmuş. Doktorum her öğünden yarım saat önce önce ılık bir bardak suya limon sıkıp içmemi önermişti, ben bir iki gün yapıp, üşengeçlikten bırakmıştım. Bu kadar faydasını okuduktan sonra kesinlikle tembellik yapmadan uygulayacağım.

 4. Cemile 25 Nisan 2016 #

  Merhaba, ben yeni başladım. 1 litre suya, limonu sıkıyorum, biraz da parçacıklarından koyuyorum ve içiyorum. Açlığımı kesti, önceden ne yesem diye dolaşır, dururdum. İnşallah kilo da vereceğim, tavsiye ederim, az olan sivilceme de iyi geldi… Afiyet olsun.

Bir cevap yazın